Uluslararası taşımacılıkta risklerden kaçınma
Avoiding risks in international transport
  1. Tez No: 813295
  2. Yazar: TARIK EMRE GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT ŞİŞLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Globalleşme, ticareti yapılan mal, para veya belgelerin daha hızlı şekilde transfer edilmesinin gerekliliğinin artırmıştır. Uluslararası ticaret hacminin artması ve buna bağlı olarak uluslararası ticaretin gerçekleşmesi için gerekli olan taşımacılık sektörü de gün be gün büyümektedir. İşin doğası gereği, uluslararası ticaret süreci çeşitli riskler içermektedir. Bu risklerden mal, ödeme ve piyasaya ilişkin riskler kısaca ele alınmıştır. Bu tez çalışmasında uluslararası taşımacılıkta bu riskler incelenmiş ve alınması gereken önlemler ile risklerden korunma yöntemlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ulaşım riskleri nedeniyle oluşabilecek aksaklıkların önlenmesi için alınan önlemlerin ortaya konulması hedeflenmiştir. Uluslararası taşımacılta karşılacak risklerden kaçınmak için taşınacak malzemelerin özelikle ve niteliklerine göre doğru taşıma sistemilerinin seçilmesi, seçilen sisteme göre tüm yönetmelik ve kurallara sadık kalınması, ayrıca insan faktörünün oluşturabileceği riskler dikkate alınarak çalışanların eğitilmesi, bilgi sistemleri ayağında gerekli güncel koruma alt yapılarının sağlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization has increased the need for faster transfer of traded goods, money or documents. The transportation sector, which is necessary for the increase in the volume of international trade and accordingly the realization of international trade, is also growing day by day. Due to the nature of the business, the international trade process involves various risks. Among these risks, related to marketing and payment are briefly discussed. In this thesis, these risks in international transportation were examined and it was aimed to investigate the precautions to be taken and the methods of protection from risks. It is aimed to reveal the measures taken to prevent disruptions that may occur due to transportation risks. In order to avoid the risks to be faced in international transportation, it is recommended to choose the right transportation systems according to the properties and characteristics of the materials to be transported, to adhere to all regulations and rules according to the selected system, to train the employees by taking into account the risks that may be caused by the human factor, and to provide the necessary up-to-date protection infrastructures in information systems.