Çalışan kadınların ve ev kadınlarının aile döngüleri üzerine karşılaştırmalı bir analiz
A comparative analysis of the family cycles of working women and housewives
  1. Tez No: 813330
  2. Yazar: SEDA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma, evli çalışan kadınların ve evli ev kadınlarının aile yaşamı döngülerini keşfetmeye dayanmaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Aileye ilişkin deneyimleri keşfetmek ve öze inmek hasebiyle fenemonolojik araştırmadan yararlanılmıştır. Osmaniye kentinde ikamet eden evli çalışan kadınların ailesi ve evli ev kadınlarının ailesinden oluşan 89 katılımcı araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma neticesinde çalışan kadının ekonomik sermayeye sahip olmasıyla aile içi para dolaşımında rol oynadığı ve kocasının ekonomik sermayesi ile sermaye hacmini arttırdığı böylelikle yatırım süreçlerinde de rol aldığı tespit edilmiştir. Ev kadınlarının ekonomik sermayeye sahip olmaması para dolaşımında rol almalarına engel teşkil ettiği bulgular arasındadır. Çalışan kadınların ailelerinde kararların birlikte alındığı, ev kadınlarında ise özel alan ve kamusal alan ayrımına benzer şekilde bir karar alma mekanizması bulunduğu keşfedilmiştir. Çalışan kadınlardan, ev kadınlarından ve yakın akrabalarıyla yapılan görüşmelerden katılımcıların ortak habitusa sahip oldukları görülmüştür. Ancak çalışan kadınların sermaye birikim süreci habituslarında yukarı doğru sınıfsal hareketlilik yaşanmasına olanak tanırken ev kadınlarında durgunluk kademesinde kaldığı görülmektedir. Çalışan kadınların habitusları sermaye birikimine bağlı olarak şekillenirken ev kadınlarının habitusu yeniden üretilmektedir. Çalışan kadınların ailesinde karı kocanın ev içi işleri işbölümü esasına dayalı biçimde gerçekleştirdiği ev kadınlarının kocalarının ise ev içi işlerde rol almadığı bulgulardandır. Kadınların çocuklar üzerinde otorite kurduğu, ev kadınlarının kocalarının karısı üzerinde otorite olduğu, çalışan kadınlarda ise karı koca arasında otoritenin denge mekanizması ile paylaşıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Erkeğin çocuk bakımına ilişkin kuralları yeterince bilmemesi iktidar alanının kadınlara açılmasına olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda kadınların çocuk üzerindeki otoritesi meşruiyet alanı zemininde temellenmektedir. Çalışan kadınların çocuk bakımı konusunda sosyal sermayelerinden yararlanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study is based on exploring the family life cycles of married working women and married housewives. The research was conducted with qualitative research method. Phenemonological research was utilized to explore family experiences and to get to the core. The sample consisted of 89 participants from the families of married working women and married housewives residing in Osmaniye city. As a result of the research, it was determined that the working woman plays a role in money circulation within the family with her economic capital and increases the volume of capital with her husband's economic capital, thus playing a role in investment processes. It is among the findings that housewives' lack of economic capital prevents them from taking part in money circulation. It has been discovered that in the families of working women, decisions are made together, while housewives have a decision-making mechanism similar to the distinction between private and public spheres. Interviews with working women, housewives and relatives revealed that the participants had a common habitus. However, while the capital accumulation process allows working women to experience upward class mobility in their habitus, it is observed that it remains at the stagnation level for housewives. Thus, while the habitus of working women is shaped by capital accumulation, the habitus of housewives is reproduced. It is one of the findings that in the families of working women, the husband and wife perform domestic work on the basis of division of labor, while the husbands of housewives do not take part in domestic work. It was concluded that women have authority over children, husbands of housewives have authority over their wives, and authority is shared between husband and wife through a balance mechanism in the case of working women. The fact that men do not know the rules regarding childcare opens up the sphere of power to women. In this context, women's authority over children is based on the ground of legitimacy. Working women utilize their social capital for childcare.