Dinlediğini anlama becerisi, dinlemeye yönelik tutum ve kişisel değişkenler arasındaki ilişkiler
The relationship between listening understanding, listening attitudes and personal variables
  1. Tez No: 813372
  2. Yazar: ESMA NUR ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHAT BURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin dinlediğini anlama, dinlemeye yönelik tutum ve yaş, cinsiyet, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, öğrenim gördükleri okul, Türkçe ders notu ve Türkçe dersinde kendini başarılı bulma gibi kişisel değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak ve bu ilişkinin anlamlı olup olmadığını tespit etmek amaçlanmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı içerisinde Antalya ilindeki Gülveren İlkokulu, Siteler İlkokulu ve Emel Sevgi Taner İlkokulu'nda öğrenim gören 350 ilkokul 4. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu , Katrancı (2012) tarafından geliştirilen Dinlemeye Yönelik Tutum Ölçeği ve Kılınç'ın (2015) Bilgilendirici Metin Başarı Testi ve Öyküleyici Metin Başarı Testleri kullanılmıştır. Verilerin bilgisayara girilmesi, saklanması, düzenlenmesi ve çözümlenmesi için istatistik paket programlarından SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde demografik değişkenlerin, ölçek alt boyutlarının ve ölçek toplam değerlerinin normal dağılıp dağılmadığı Skewness ve Kurtosis değerlerine göre belirlenmiştir. Ayrıca Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi, Post Hoc testlerinden Tukey ve Dunnett's C testleri kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla da Pearson ve Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin dinlediklerini anlama becerileri onların cinsiyetlerine ve yaşlarına göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Öğrencilerinin Bilgilendirici ve Öyküleyici Metin Başarı Testi puanları onların anne ve baba eğitim düzeylerine, okullarına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Öğrencilerin Bilgilendirici metin başarı testi puanları ile Türkçe dersi başarı notları arasında düşük düzeyli, pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğu hesaplanmıştır. İlkokul 4.sınıf öğrencilerinin dinlemeye yönelik tutumları cinsiyetlere, onların Türkçe dersinde kendini başarılı bulma durumlarına göre anlamlı farklılık göstermiştir. Araştırmada ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin dinlemeye yönelik tutum puanları onların okullarına, anne ve baba eğitim durumlarına göre anlamlı farklılıklar göstermemiştir. İlkokul 4.sınıf öğrencilerinin Dinlemeye Yönelik Tutum Ölçeği'nden aldıkları puanlar ile Türkçe dersi başarı notları arasında düşük düzeyli, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu hesaplanmıştır. Öğrencilerinin Dinlemeye Yönelik Tutum Ölçeği puanları ile Bilgilendirici ve Öyküleyici Metin Başarı Test puanları arasında anlamlı ilişkiler olduğu hesaplanmıştır. Bunun yanında Bilgilendirici Metin Test puanları ile Öyküleyici Metin Test puanları arasında da orta düzeyli, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçta bulgular tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, primary school 4th grade students' listening comprehension, attitudes towards listening and age, gender, mother's education level, father's education level, school they attended, It is aimed to reveal the relationships between personal variables such as Turkish course grade and finding oneself successful in Turkish course and to determine whether this relationship is meaningful or not. The study group of this research consists of 350 primary school 4th grade students studying at Antalya province Gülveren Primary School, Siteler Primary School and Emel Sevgi Taner Primary School in the 2022-2023 academic year. The personal information form created by the researcher, the Listening Attitude Scale developed by Katrancı (2012), and Kılınç's (2015) Informative Text Achievement Test and Narrative Text Achievement Tests were used to collect the data of the study. SPSS 23.0 package program, one of the statistical package programs, was used to enter, store, organize and analyze the data on the computer. In the analysis of the data, whether the demographic variables, scale sub-dimensions and scale total values were normally distributed or not was determined according to the Skewness and Kurtosis values. In addition, Mann-Whitney U test, one-way analysis of variance, Tukey and Dunnett's C tests from Post Hoc tests were used. Pearson and Spearman correlation tests were used to determine whether there was a statistically significant relationship between continuous variables. As a result of the study, the listening comprehension skills of primary school 4th grade students did not differ significantly according to their gender and age. Informative and Narrative Text Achievement Test scores of students differ significantly according to their parents' education levels and schools. It has been calculated that there are low-level, positive and significant relationships between the students' informative text achievement test scores and their Turkish course success grades. Primary school 4th grade students' attitudes towards listening differed significantly according to their genders and their success in Turkish lessons. Primary school 4th grade students' attitudes towards listening differed significantly according to their genders and their success in Turkish lessons. In the study, primary school 4th grade students' attitude scores towards listening did not show significant differences according to their schools and educational status of their parents. It has been calculated that there is a low-level, positive and significant relationship between the scores of the 4th grade students in the Attitudes towards Listening Scale and their Turkish course success grades. It has been calculated that there is a significant relationship between the students' Attitudes Towards Listening Scale scores and their Informative and Narrative Text Achievement Test scores. In addition, it was observed that there was a moderate, positive and significant relationship between the Informative Text Test scores and the Narrative Text Test scores. Finally, the findings were discussed and recommendations were made.