Gazzali'de ahlak
Ethics of Ghazali
- Tez No: 81343
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Etik üzerinde, düşünce tarihi içerisinde, filozofların farklı düşünceleri olmuştur. Filozoflar, içinde bulundukları toplumdan kendilerini soyutlayamadıklarından, insanların yapıp ettiklerini, eylemlerini konu edinen ahlak konusunda düşünceler üretmişlerdir. İnsanlık varolduğu sürece de bu durum devam edecektir. Biz. bu çalışmamızda (1058 - 1111) yılları arasında yaşamış Türk - İslam dünyasının önemli düşünürlerinden birisi olan. Gazzali'nin etik ile ilgili olarak ortaya koyduğu fikir ve görüşleri, ayrıntılarıyla ele alıp değerlendirmeye çalıştık. Gazzali, içinde yaşadığı toplumu, devri çok iyi bilen ve kendisini her konuda yetiştirmiş, topluma yön vermeye çalışmış, büyük bir düşünürdür. Biz de Gazzali'nin. etik konusundaki düşüncelerini, tahlil ederek bazı sonuçlara ulaşmaya gayret gösterdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Within the history of thought, Philosophers have had different ideas on Ethics. Because the philosophers haven't isolated themselves from the society, they have produced ideas about morality on what people did. and their activities about morality. This will continue as long as the mankind exists. In this work we tried to discuss about Ghazali who is one of the important philosophers of Turkish and Islamic world and who lived between (1058 - 1111) and also his ideas and his comments about Ethics. Ghazali. was a great philosopher who knew the society and age in where he lived and who improved himself in every subject and tried to direct the society. We tried to reach some conclusions by analysing Ghazali's ideas about Ethics.