Differences between anxiety and depression on the basis of positivite affectivity negative affectivity and somatic component
Pozitif duygu, negatif duygu ve somatik unsur temelinde depresyon ve anksiyete arasındaki farklılık
  1. Tez No: 81342
  2. Yazar: ERCÜMENT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Watson ve Tellegen'e (1985) göre pozitif ve negatif duygu, duygusal yaşantının temel iki boyutunu yansıtır. Depresyon ve endişenin ayrıştırılması ile ilgili yapılan son araştırmalar, duygunun boyutsal iki yapısından biri olan pozitif duygunun, endişe ve depresyonu ayırt etmede faydalı olan spesifik bir faktör olduğunu ileri sürmüşlerdir. Diğer taraftan, duygunun diğer boyutu olan negatif duygunun hem depresyon hem de endişede olduğu ve ayırt edici gücü olmadığı ileri sürülmüştür (Watson ve ark., 1988; Clark ve Watson, 1991). Bu çalışma, endişe ve depresyon ölçeklerinin (sırasıyla FSAQ ve BDI) Türkçe versiyonlarının, bu iki duygudurum halini, positif ve negatif duygu temelinde ayırıp ayıramadıklarını araştırmayı amaçlamıştır. 512 üniversite öğrencisine endişe ölçeği (FSAQ), depresyon ölçeği (BDI) ve pozitif-negatif duygu ölçeği (PANAS) uygulanmıştır. Endişeli ve depresif kişilerin analog grouplarını elde etmek için, bu 512 katılımcının depresyon ve endişe puanlarına göre yüksek depresif-düşük endişeli (depresyon baskın grup) ve yüksek endişeli-düşük depressif (endişe baskın grup) kişiler seçilmiştir. Araştırmanın hipotezleri bu iki baskın grup (n= 105) üzerinde test edilmiştir. Analiz sonuçları bu araştırmanın hipotezlerini desteklememiştir: Negatif duygu temelinde, endişe baskın grup ve depresyon baskın grup arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Ayrıca, positif duygu ve somatik unsur temelinde bu iki baskın grup arasında anlamlı fark olmadığı gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar Watson ve arkadaşları (1988) ve Clark ve Watson'un (1991) görüşlerine göre formüle edilen bu araştırmanın hipotezlerinin tam tersidir. Ek olarak gerçekleştirilen analizlerin sonuçlarına göre, her iki baskın grupta da, hem negatif duygunun ve hem de pozitif duygunun üç zaman boyutu arasında genel bir fark VIbulunmuştur. Pozitif ve negatif duygunun üç zaman boyutu bazında depresyon ve endişe baskın gruplar arasında fark bulunamamıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Difference Between Anxiety and Depression on the Basis of Positive Affectivity, Negative Affectivity and Somatic Component by Ercüment Doğan According to Watson and Tellegen (1985), positive and negative affectivity reflect the major two dimensions of emotional experience. Recent research about the differentiation of depression and anxiety proposes that one of the two dimensional structures of emotion, that is positive affect, is a specific factor that is useful in differentiating anxiety and depression. On the other hand, it is suggested that the other dimension of emotion, that is negative affect, is common to both depression and anxiety and does not have a discriminating power (Watson et. at., 1988; Clark & Watson, 1991). This study aimed to investigate if Turkish version self-report measures of anxiety (FSAQ) and depression (BDI) can differentiate these two mood states on the basis of positive and negative affectivity. 512 university students were administered anxiety scale (FSAQ), depression scale (BDI) and positive- negative affect scale (PANAS). According to depression and anxiety scores of these 512 participants, two groups of high depression-low anxiety (depression dominant group) and high anxiety-low depression (anxiety dominant group) were selected to have analog groups of anxious and depressive people. The hypotheses of the study were tested on these two dominant groups (n= 105). The results of the analyses did not support the hypothesis of this study: A significant difference between the anxiety dominant and depression dominant groups on the basis of negative affectivity was found. Furthermore, no significant difference between these two IVdominant groups on the basis of positive affectivity and somatic component was observed. These results are just the opposite of the hypotheses of this study which were formulated according to the view of Watson et. al. (1988) and Clark and Watson (1991). According to the results of the additional analyses, overall significant difference among the three time frames of negative affectivity and positive affectivity were found both in the depression and anxiety dominant group. It was also found that the depression and anxiety dominant groups are not different on the basis of overall three time frames of positive and negative affect scores.