İbn Sînâ'da nefsin yetkinliği meselesinin Salaman ve Absal kıssası üzerinden incelenmesi
A analysis of the problem of competence of soul in avicenna through the symbolic story of Salaman and Absal
  1. Tez No: 813448
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ÇAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİME LEYLA GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, İbn Sînâ'nın nefs teorisi bağlamında yetkinleşmenin nasıl meydana geldiğini“Salaman ve Absal”kıssasını merkeze alarak incelemektedir. İbn Sînâ,“Salaman ve Absal”kıssasına el-İşârât ve't-Tenbîhât eserinin“Makâmâtü'l-Arifîn”bölümünün girişinde işaret etmektedir. Söz konusu işaretten anlaşılan kıssanın, ariflerin yetkinleşmesinin sembolik dildeki anlatımı olduğudur. nefsin yetkinliği konusunu“Salaman ve Absal”kıssası bağlamında ele alan bu çalışmada öncelikle, kıssanın İbn Sînâ felsefesindeki yeri ve İbn Sînâ'nın kıssayı oluştururken dikkate aldığı hususlar değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmeler,“Salaman ve Absal”kıssası günümüze ulaşmadığı için kıssanın mahiyetini belirginleştirmek adına önem taşımaktadır. İkinci olarak“Salaman ve Absal”kıssası İbn Sînâ'nın nefs teorisi ve el-İşârât kitabının“Sevinç ve Mutluluk”,“Makamâtü'l-Arifîn”ve“Olağanüstü Hadislerin Sırları”bölümleri bağlamında tahlil edilmektedir. Böylece hem kıssanın sembolik dilinin kapsamının ortaya çıkması hem de nefsin yetkinleşmesi konusunun ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how competence occurs in the context of Ibn Sînâ's theory of soul, by centered on the symbolic story of“Salaman and Absal”. Ibn Sînâ refers to the symbolic story of“Salaman and Absal”in the introduction to the“Stations of Knowers”section of his work al-Ishârât wa't-Tenbîhât. It is understood from the sign in question that the symbolic story is the symbolic expression of the competence of the arif's. In this study, which deals with the competence of the soul in the context of the symbolic story of“Salaman and Absal”, first of all, the place of the symbolic story in the philosophy of Ibn Sînâ and the issues that Ibn Sînâ took into account while creating the symbolic story are evaluated. These evaluations are important in terms of clarifying the nature of the“Salaman and Absal”story, since it has not survived to the present day. Secondly, the symbolic story of“Salaman and Absal”is analyzed in the context of Ibn Sînâ's theory of soul and the sections“On Joy and Happiness”,“On the Stations of Knowers”and“On the Secrets of Extraordinary Events”in his book al-Ishârât. Thus, it is aimed to reveal the scope of the symbolic language of the story and to evaluate the subject of the competence of the soul in detail.