Parkinson hastalığı'nın fiziksel performans ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect on physical performance and quality of life of parkinson disease
  1. Tez No: 813458
  2. Yazar: HAYRİYE KUL KARAALİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY YOZBATIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmamız, Parkinson Hastalığı'nda fiziksel performans ve yaşam kalitesi düzeyini ölçmek hastalık şiddeti, cinsiyet ve“on - off' (açılma - kapanma) dönemlerinin fiziksel performans üzerine etkilerini belirlemek amacıyla planlandı. Gereç-Yöntem: Çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Parkinson polikliniğine kayıtlı Hoehn ve Yahr skorlamasına göre 2. ve 3. evredeki yardımcı cihaz kullanmaksızın mobil olan ve verbal komutlara uyabilen 48 hasta dahil edildi. Tüm hastalar ilaç alımını takiben (”on“ döneminde) ve ilaç alımından önce (”off döneminde) toplam 2 kez değerlendirildi. Fiziksel performans değerlendirmesinde; fleksibilite ölçümü, süreli performans testleri, denge değerlendirmesi ve kas kuvveti ölçümü yapıldı. Yaşam kalitesinin belirlenmesinde SF-36 yaşam kalitesi ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to measure physical performance and quality of life in idiopathic Parkinson Disease (PD) and to determine the effects of stage, gender and“on - off' variability on the physical performance. Subjects and Metods: Fourty - eight patients, without communication and walking problems and classified according to Hoehn and Yahr as stages 2 and 3, were inculuded in this study. All of the patients were assessed after administration of the drug during the ”on“ phase and before administration of the drug during the ”off1 phase. The physical performance tests consisted of the flexibility, timed performance, balance and muscle strength testing.