Hijab in France: Women's Rights as Multiple Modernity Claims
Fransa'da Başörtüsü: Çoklu Modernite Talepleri Olarak Kadın Hakları
- Tez No: 813459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARİA DİMOVA-COOKSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Durham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllarda, günümüz dünyasında Fransa'daki başörtüsü yasağı gibi siyaset, din, sosyoloji ve hukukun farklı alanlarını bir araya getiren çok az sosyo-politik mesele bulunmaktadır. Fransa, başörtüsü yasağını eşitlik, kardeşlik ve özgürlük ilkeleriyle meşrulaştırmıştır. Bu tez, bu cumhuriyetçi ilkelerin idealiyle başörtüsü yasağını teorik olarak meşrulaştırmadığını veya gerektirmediğini savunmaktadır. İlk olarak, tarafsızlık ve laiklik doktrinlerinin bir değerlendirmesini yaparak, bu ideolojik kararın sınırlarını çizmeye çalışmaktadır. Daha sonra, milliyetçi asimilasyon normuna karşı çıkarak, giderek daha çok kültürlü hale gelen Fransa'ya yönelik entegrasyon politikasının bir formülasyonuna dikkat çekmektedir. Son olarak, evrenselci feminizmi ve onun Müslüman kadınlara ilişkin modernist, hegemonik ve paternalist bilgisini incelemektedir. Böylece, bu üç aksiyomun alternatif kavramsallaştırmalarının adalet, özgürlük ve Fransa'daki üçüncü nesil Müslüman kadınların sosyo-ekonomik koşullarının ilerlemesine nasıl daha iyi hizmet edebileceği ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last decades, few socio-political issues in today's world involve the complex areas of politics, religion, sociology, and law combined as has l'affaire du foulard (the affair of the headscarf) in France. The official French position has justified the headscarf ban on the principles of equality, fraternity, and liberty. In this thesis, I argue that these republican principles, in their ideal forms, do not theoretically legitimize nor require the hijab ban. First, through an evaluation of the doctrines of neutrality and secularism, I will attempt to identify the limitations of this the ideological decision. Later, by challenging the nationalist official republican norm of forced assimilation, I will pay attention to a formulation of the policy of integration that is geared towards the new and increasingly multicultural France. Finally, I will examine universalist feminism and its modernist, hegemonic, and paternalistic knowledge of Muslim women. As such, I will provide how alternative conceptualizations of these three axioms would better serve for justice, freedom, and advancement of the socio-economic conditions of third-generation Muslim women in France.