Genç kadın basketbolcularda pliometrik antrenmanların fiziksel parametrelere etkisi
Effects of plyometric training on physical parameters in young female basketball players
  1. Tez No: 813540
  2. Yazar: GAMZE TAKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN SÜEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç kadın basketbolcularda pliometrik antrenmanların fiziksel parametler üzerindeki etkisini incelemektir. 2022-2023 sezonu öncesinde ulusal ligden 15-16 yaş grubunda, 24 genç kadın basketbolcuyu dahil etmiş ve onları bir pliometrik grubuna (PG, n = 12) ve bir de aktif kontrol grubuna (AKG, n = 12) rastgele ayırmıştır. Her sporcunun 6-8 yıllık basketbol geçmişi bulunmaktadır. Kadın basketbolcular 6 haftalık deney sürecine başlamadan önce 20m sürat, çeviklik, AST, SKS ve tekrarlı sprint yeteneği testi uygulanmıştır. PG'ye 6 hafta boyunca haftada 3 gün basketbol teknik antrenmanı ile beraber pliometrik egzersiz programı uygulanmıştır. AKG ise sadece basketbol antrenmanlarına devam etmiştir. Egzersizler öncesinde ve sonrasında sporcuların yapısal özellikleri ve motorik performansları belirlenmiştir. Verilerin analizinde SPSS 26.0 (SPSS Inc, Chicago, IL, ABD) istatistik programından faydalanılmıştır. Pliometrik ve kontrol gruplarının grup içi ön test ve son test sonuçları karşılaştırması için eşleştirilmiş t testi ve gruplar arası karşılaştırmada ise bağımsız örneklem t testi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda, 6 haftalık pliometrik antrenmanların, ön testson test fark puanlarına istatistiksel anlamda olumlu etki yaptığı, PG ve AKG ön test bulgularında bir farka rastlanmazken, son test karşılaştırılmasında PG'nin 20m sürat, çeviklik, AST ve tekrarlı sprint yeteneği testi en kötü zaman, total zaman ve yorgunluk indeksi değerlerinde kontrol grubuna göre daha fazla gelişme gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak basketbol antrenmanlarına eklenerek, doğru zamanda ve yoğunlukta uygulanan pliometrik antrenman drillerinin genç basketbolcuların motorik özelliklerinin gelişimine önemli katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of plyometric training on physical parameters in young female basketball players. It included 24 young female basketball players from the national league before the 2022-2023 season and randomly divided them into a plyometric group (PG, n = 12) and an active control group (ACG, n = 12). Every athlete has 6-8 years of basketball history. 20m speed, agility, CMJ, SQJ, and repeated sprint ability tests were applied to female basketball players before the 6-week experimental period started. The plyometric exercise program was applied to PG and basketball technical training 3 days a week for 6 weeks. ACG, on the other hand, only continued basketball training. The athletes ' structural features and motoric performances were determined before and after the exercises. SPSS 26.0 (SPSS Inc, Chicago, IL, USA) statistical program was used to analyze the data. The paired t-test was used to compare the intra-group pre-test and post-test results of the plyometric and control groups, and the independent sample t-test was used to compare groups. As a result of the analysis, 6-week plyometric training had a statistically positive effect on the pretest-posttest difference scores; while no difference was found in the PG and ACG pre-test findings, it was determined that PG showed more improvement in the 20m speed, agility, CMJ and repeated sprint ability test worst time, total time and fatigue index values than the control group in the post-test comparison. As a result, plyometric training drills applied at the right time and intensity by adding them to basketball training contribute significantly to developing motoric features of young basketball players.