Yaratıcı endüstrilerin proje ve aktörlerinin coğrafi bilgi sistemleri web uygulamaları ile sunulması: İstanbul yaratıcılık ağı örneği
Presenting the projects and actors of creative industries with geographical information systems web applications: The case of İstanbul creativity network
- Tez No: 813581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER BAŞLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari ve Kentsel Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yaratıcı endüstriler şehirlerde sürdürülebilir ekonominin önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir. Ekonominin estetik ve gösterişli alanını oluşturan yaratıcı endüstriler için şehir yönetimleri ve kalkınma ajansları etkinlikler yapmakta, destek programları açıklamakta ve çeşitli sektörlerden aktörlerle projeler hazırlamaktadır. Dünyadaki gelişmiş ülkeler ve Avrupa Birliği'ne baktığımızda yaratıcı endüstrilere büyük önem verdikleri ve bu ülkelerde yaratıcı ekonominin ülkenin genel ekonomisine büyük katkı sağladığı görülmektedir. Bu nedenle ülkemizde yaratıcı endüstrilerin üretiminin arttırılması ve geliştirilmesi için örnek bir çalışma yapılmak istenmiştir. Çalışma ile yaratıcı endüstri projelerinin ve aktörlerinin ilişki ağlarının Web tabanlı Coğrafi Bilgi Sistemleri uygulamaları ile kamuya sunularak yaratıcı sınıf içerisindeki aktörlerin etkileşim hızının arttırılması ve böylece yaratıcı endüstrilerdeki üretimin artmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Bu sayede yaratıcı ekonominin büyümesi ve sürdürülebilir kalkınmanın gelişmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Creative industries are recognized as an important part of sustainable economy in cities. City administrations and development agencies organize events, announce support programs and prepare projects with actors from various sectors for the creative industries that constitute the aesthetic and prestigious area of the economy. When we look at the developed countries in the world and the European Union, it is seen that they attach great importance to the creative industries and the creative economy in these countries makes a great contribution to the general economy of the country. For this reason, an exemplary study has been desired to increase and develop the production of creative industries in our country. With the study, it is aimed to increase the interaction speed of the actors in the creative class and thus to increase the production in the creative industries by presenting the relationship networks of creative industry projects and actors to the public with Web-based Geographical Information Systems applications. In this way, the growth of the creative economy and the development of sustainable development are expected.