Gemi kaynaklı petrol kirliliği müdahalesinde net çevresel fayda analizi için bir model önerisi: aliağa körfezi uygulaması
A model proposal for net environmental benefit analysis in ship-source oil pollution response: an application for aliaga bay
- Tez No: 813584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Net Çevresel Fayda Analizi (NÇFA), petrol kirliliğine müdahale bağlamında farklı müdahale stratejilerinin çevre üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmek ve en etkili eylem planını belirlemek için kullanılan nicel ve nitel analizlere dayalı bir karar destek yaklaşımıdır. NÇFA yaklaşımı, farklı müdahale stratejilerinin saha değişkenleri ışığında üstünlüklerini ve zayıflıklarını karşılaştırarak optimum seçim yapılmasına katkı sağlamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, Aliağa Körfezi'nde meydana gelmesi olası bir petrol kirliliğine minimum çevre hasarı yaratacak optimum müdahale stratejisini belirlemeye yönelik bir karar destek modeli önermektir. Bu araştırmada, NÇFA modelinin uygulanabilirliğinin ve etkinliğinin değerlendirilmesinde müdahale stratejilerinin çevresel etkilerini analiz etmek amacıyla bir vaka çalışması gerçekleştirilmiştir. Vaka çalışmalarından elde edilen bulgular mevcut literatür ile karşılaştırılmıştır. İleriki çalışmalar için, modelin farklı petrol döküntüsü türleri, farklı çevresel koşullar ve farklı sosyo-ekonomik ortamlar da dahil olmak üzere daha geniş bir yelpazede test edilmesine yönelik araştırma önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Net Environmental Benefit Analysis (NEBA) is a decision support approach based on quantitative and qualitative analysis used to assess the potential environmental impacts of different response strategies in the context of oil pollution response and to determine the most effective course of action. The NEBA approach contributes to making an optimal choice by comparing the advantages and weaknesses of different response strategies in the light of field variables. The main objective of this research is to propose a decision support model to determine the optimum response strategy that will cause minimum environmental damage to a possible oil pollution in Aliaga Bay. In this research, a case study was conducted to analyze the environmental impacts of response strategies in evaluating the applicability and effectiveness of the NEBA model. The findings obtained from the case studies were compared with the existing literature. For future studies, research recommendations are made to test the model in a wider range of settings, including different types of oil spills, different environmental conditions, and different socio-economic environments.