Geleneksel yalvaç konutlarının malzeme ve yapım tekniği açısından incelenmesi
Investigation of traditional yalvaç houses in terms of materials and construction tecniques
  1. Tez No: 813661
  2. Yazar: ELİF KENGERALAN GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Geleneksel konutlar, kültürel mirasımızın önemli birer parçasıdır. Ancak, çağımızın değişen yaşam dinamikleri, halkın koruma bilincine sahip olmaması, konutların terk edilmesi, konut onarımlarında yanlış malzeme ve yanlış tekniğin kullanılması gibi etkenler, geleneksel konut mirasımızın giderek azalmasına neden olmaktadır. Yok olan her konut ile sadece somut kültürel varlığımızın bir parçasını kaybetmiyor, aynı zamanda konutların yapıldıkları sistemlere ait bilgi birikimini, yani soyut kültürel varlığımızın da birer parçasını kaybediyoruz. Bu nedenle, bu çalışmada geleneksel konut mimarisinin önemli örneklerinden olan geleneksel Yalvaç konutlarının, yapımında kullanılan malzeme ve yapım teknikleri incelenmiştir. Çalışmanın ana hedefi, unutulmadan önce Yalvaç konutlarında kullanılan yapı malzemeleri ve yapım tekniklerini belgeleyerek gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır. Ayrıca bu çalışmanın; yapılacak olan restorasyon uygulamalarında da kullanılabileceği, doğru restorasyon kararlarının alınmasına yön vereceği düşünülmektedir. Çalışma; yöre halkı ile yapılan görüşmeler, literatür taraması ve seçilen konutlarda yerinde yapılan incelemeler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda yapı malzemesi ve yapı elemanlarına dair elde edilen veriler, çizim ve fotoğraflarla desteklenerek belgelenmiş, yapılacak olan restorasyon uygulamalarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Traditional houses are an important part of our cultural heritage. However, factors such as the changing life dynamics of our age, the lack of conservation awareness of the public, the abandonment of houses, the use of wrong materials and wrong techniques in housing repairs cause the gradual decrease of our traditional housing heritage. With each destroyed house, we not only lose a piece of our tangible cultural assets, but also the knowledge of the systems in which the houses are built, that is, a piece of our intangible cultural asset. Therefore, in this study, the materials and construction techniques used in the construction of traditional Yalvaç houses, which are important examples of traditional residential architecture, are analysed. The main aim of the study is to document the building materials and construction techniques used in Yalvaç houses before they are forgotten and to transfer them to future generations. In addition, it is thought that this study can be used in restoration applications to be made and will guide the correct restoration decisions. The study was carried out through interviews with local people, literature review and on-site inspections of the selected houses. As a result of the study, the data obtained on building materials and building elements were documented with drawings and photographs, and suggestions were made for the restoration applications to be made.