Isparta Yalvaç Kaş Mahallesi geleneksel konut dokusu koruma ve geliştirme önerisi
Isparta Yalvaç Kaş District tradtional house case projection and developing
  1. Tez No: 184567
  2. Yazar: ŞEYDA AKKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GEDİZ URAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ivISPARTA YALVAÇ KAŞ MAHALLESİ GELENEKSEL KONUT DOKUSUKORUMA VE GELİŞTİRME ÖNERİSİ(Yüksek Lisans Tezi)Şeyda AKKANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada, Yalvaç'ın geleneksel konut dokusu incelenmiş, değerlendirilmişve geleneksel dokunun yoğun olarak bulunduğu Kaş (Kaşyukarı, Kaşcami,Kaşhacıbey) Mahallesi için koruma ve geliştirme kararları getirilmiştir. Değişenyaşam koşulları, göçlerle gelen terkedilmişlik, ticari baskının yarattığı yoğuntahribat ve koruma bilincinin olmaması geleneksel konut dokusunun güngeçtikçe yok olmasına sebep olmaktadır. Çevresel ölçekte başlayıp, sosyal vekültürel yapısı ile yapı ölçeğine kadar detaylandırılan çalışma, Yalvaç'takoruma bilincinin oluşmasını amaçlamakta ve bu bilincin oluşması ve alanınetkin bir yaşam alanı haline gelmesi için yapılması gerekenleri önermektedir.Bilim Kodu : 801.1.085Anahtar Kelimeler : Yalvaç, Kaş, Konut, Koruma, Geliştirme, RestorasyonSayfa Adedi : 215Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Z. Gediz URAK
Özet (Çeviri)
ivISPARTA YALVAÇ KAŞ DISTRICTTRADTIONAL HOUSE CASE PROJECTION AND DEVELOPING(M.Sc. Thesis)Şeyda AKKANGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2005ABSTRACTTraditional housing pattern in Yalvaç is analysed, evaluated and conservationand rehabilitation proposals are developed for the districts of Kaş (Kaşyukarı,Kaşhacıbey) where the traditional pattern exists. Transformed living conditions,abandonment as a result of immigration, the intensive destruction that the tradepressure created and the intensive users cause, the traditional house pattern todisappear. The study started with the urban scale and detailed in the buildingscale aims at increasing preservation consciousness and suggests what to do inorder to make this pattern an effective living area.Science Code : 801.1.085Key Words : Yalvaç, Kaş, House, Conservation, Development, RestorationPage Number : 215Advisor : Assoc. Prof. Dr. Z. Gediz URAK