Santral periferik vertigo ayrımında s100b, nöronspesifikenolaz, adrenomedulin yeri
- Tez No: 813706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Giriş Vertigo hareket olmadan rotasyon veya dönme şeklinde ortaya çıkan hareket illüzyonudur. Santral ve periferik nedenli olarak iki temel gruba ayrılmaktadır. Genel toplumdaki görülme sıklığı %5-10 düzeyindedir. Bu nedenle acil servise sık başvuru nedenleri arasındadır. Santral ve periferik vertigonun ayrımında BT ve MR gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır. Literatürde MR görüntüleme yöntemine ek olarak tanıyı destekleyici, MR'dan daha spesifik bir biyobelirteç olmamakla beraber bu konudaki çalışmalar kısıtlıdır. Amaç Bu çalışma Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine baş dönmesi şikayeti ile başvuran hastalarda santral ve periferik vertigo ayrımında S100B, NSE, ADM biyobelirteçlerinin tanısal değerliliğinden ne kadar faydalanıbileceğini tespit etmektir. İkincil amacımız ise, hastalarda bu belirteçlerin patolojik MR tanılarını öngördürecek eşik değerlerini tanımlamak, bu eşik değerlerin tanısal değerliliklerini belirlemek ve ilk değerlendirmede elde edilen veriler ile MR sonucunu öngördürecek bir tanı modeli oluşturmaktır. Materyal ve Metod Bu çalışma Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine Mart 2014 ile Mart 2015 tarihleri arasında baş dönmesi şikayeti ile başvuran 88 hastanın dahil edildiği prospektif tanısal test değerliliği araştırmasıdır. Çalışma kriterlerine uyan tüm hastalardan onam alındıktan sonra MR çekilmesiyle eş zamanlı olarak kanları alınıp S100B, NSE, ADM düzeyleri bakıldı. İstatistiksel analizler IBM SPSS 22.0 ve MedCalc istatistik paket programları ile yapıldı. Bulgular Çalışmamız 51'i (%58) kadın 37'si (%42) erkek olmak üzere toplam 88 vaka ile tamamlanmıştır. Kan sonuçları ile MR sonuçları arasındaki korelasyon incelendi. MR'da lezyon tespit edilen olguların sırasıyla S100B, NSE, ADM ortalamaları, MR sonucu negatif olan olgulardan istatistiksel olarak sırasıyla anlamlı düzeyde daha yüksek tespit edilmiştir (sırasıyla, p0,05). Sonuç Acil servise baş dönmesi şikayeti ile gelen hastalarda santral ve periferik vertigo ayrımında S100B, NSE ve ADM'nin MR'da lezyon varlığını belirlemede tanıya yardımcı biyobelirteçler olarak kullanılabileceği ancak; düşük duyarlılıktan dolayı ekartasyon testi olarak anlamsız oldukları sonucuna varıldı. Bu sonucun topluma genellenmesi için daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır. Anahtar Sözcükler : Vertigo, S100B, Nöron Spesifik Enolaz, Adrenomedullin, MRG
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction Vertigo is one of the illusions of self-motion which refers to a phenomenon that occurs when someone feels like their body is moving when no movement is taking place. Vertigo may result from either central or peripheral causes. Incidence of vertigo ranges between 5-10% in normal population, therefore, it is among the most common presenting complaints to the emergency department. Diagnostic imaging, such as CT or MRI, is utilized in differentiation of central and peripheral vertigo. No diagnostic tool or biomarker was reported to be more accurate than MRI in the literature, although, number of studies on this subject are limited. Aim This study was performed at Fatih Sultan Mehmet Education and Research Hospital, Department of Emergency Medicine. The primary purpose of this study was to determine the diagnostic value of S100B, NSE and ADM biomarkers in differentiation of central and peripheral vertigo. Secondary aims were to determine the cut-off values to rule-in a central pathology as the cause of vertigo, to report the diagnostic utility of biomarkers at those cut-offs and to comprise a model using the variables gathered during first evaluation of the patients which would predict the MRI diagnosis. Material and Methods This diagnostic accuracy study was performed at Fatih Sultan Mehmet Education and Research Hospital, Department of Emergency Medicine between March 2014 and March 2015. 88 patients who presented with vertigo were included in this prospective cohort. After consent was obtained, all included patients underwent MRI and blood samples were drawn for S100B, NSE, ADM simultaneously. Istatistical datas were analyzed with IBM SPSS 22.0 and MedCalc programs. Results This study was concluded with 51 female (58%) and 37 male (42%) patients. The correlation between blood and MRI results was investigated. S100B, NSE, ADM levels were significantly higher in MRI positive patients compared to MRI negative patients (p0.05). Conclusion In conclusion, S100B, NSE and ADM biomarkers may be used as diagnostic aids in differentiating central and peripheral causes of vertigo among patients who were presented with vertigo to the emergency department. However, these biomarkers were found to have insufficient sensitivity to rule-out the presence of any pathology in MRI. Future studies should be performed to confirm these results in broader patient population. Key Words : Vertigo, S100B, Neuron Specific Enolase, Adrenomedullin, MRI