Robert Nozick'in adaleti: Günümüzdeki anlam ve önemi
- Tez No: 813863
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Robert Nozick'in adalet anlayışını ve günümüzdeki anlamını incelemektedir. Çalışmanın temel gayesi hem ahlaki hem de iktisadi açıdan Nozick'in teorisinin neden günümüzde anlam ifade ettiğini ve değerli bir bakış açısı sunduğunu izah etmektir. Bu çalışmanın teorik düzlemdeki tali amacı ise adalet ve özgürlük kavramlarına liberteryen bir perspektiften analiz etmektir. Robert Nozick'in adalet teorisi, adaletin temelinde bireysel haklara ve özgürlüklere saygı duyulması gerektiğini savunur. Nozick'e göre, adalet, mülkiyetin meşru yollarla kazanılmasına dayanmalıdır ve her bireye kazandığı şeylere sahip olma hakkı verilmelidir. Bir şeyin adil ya da gayri-adil olduğunu belirleyen şey o şeyin nasıl edinildiğidir. Dolayısıyla zenginliklerin nihai aşamadaki dağılımı bize adalet adına hiçbir şey söylemez. Nozick'in adaleti tüm kalıpları yıkan ve herhangi bir otorite tarafından belirli ölçeklere sığdırılamayan prosedürel bir adalet anlayışıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines Robert Nozick's understanding of justice and its significance today. The primary goal of the study is to explain why Nozick's theory holds meaning and offers a valuable perspective in today's moral and economic context. A secondary theoretical objective of this research is to analyze the concepts of justice and freedom from a libertarian perspective. Robert Nozick's theory of justice asserts that respect for individual rights and freedoms should underpin justice. According to Nozick, justice should be based on the legitimate acquisition of property, and every individual should have the right to own what they earn. What determines whether something is fair or unfair is how it was obtained. Therefore, the final distribution of wealth tells us nothing about justice. Nozick's concept of justice is a procedural understanding that breaks all patterns and cannot be confined to specific scales by any authority.