Selim-name (İshak b. İbrahim)
  1. Tez No: 81397
  2. Yazar: BURHAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Burhan KESKİN tarafından incelenen bu Selim-nâme, İzmir Milli Kütüphane' de, Türkçe yazmalar bölümünde, 1 874 numarada bulunmaktadır. Selim-nâme'nin yazarı İshak b. İbrahim'in doğumu M. 1465, vefatı M.1537'dir. Muhtemelen 1 51 2-1 514 seneleri arasında kaleme alınmış olmalıdır. İstinsahı Cafer Çavuş tarafından M. 1591 yılında tamamlanmıştır. M.l 509'dan, 1 51 2'ye kadar olan olaylar hakkında bilgi verir. Selİm-nâme'de, İstanbul depreminden başlayarak, Şehzadelerin birbirleri ile olan mücadelelerine, Padişah Bayezit'in Şehzade Ahmet'e gönderdiği mektuplara, Vezir-i Azam Hadım Ali Paşa'nın Şehzade Ahmet'i desteklemek için yaptığı çalışmalara değinilmiştir. Ayrıca Şah-Kulu Baba Tekeli isyanıyla, Selim'in Kefe üzerinden Rumeli'ye gidişi ve babası Bayezit ile yaptığı savaşa da yer verilmiştir. Selim-nâme, Selim'in Şehzade Ahmet üzerine çıktığı Anadolu seferiyle son bulur.
Özet (Çeviri)
The book Selim-nâme, studied by Burhan KESKİN, is registered in number 1874 in the department of Turkish Handwork writings in Izmir National Library. It must have been written between 1 51 2 - 1 51 4 A. D. The author, Ishak b. Ib rahim was born in 1 463 and died in 1 537 A.D. A copy of it was finished by Cafer Çavuş in 1 591. It refers to the events which took place between 1 509 and 1512. In the begining of book, it tells the eartquake in Istanbul, the disputes among princes (şehzadeler); the letters written by the emperor Bayezit II to prince Ahmet and Vezir-i Azam (Prime Minister) Hadım Ali Pasha's effort to support Şehzade Ahmet (Prince Ahmet). In addition, it mentions Şah-Kulu Baba Tekeli riot, Selim's going to war in Ru meli by passing Kefe and the war between Selim I and his father, Emperor Be- yazit. In the end, the book ends with Selim's going to Anatolia and the fight bet ween Selim I and his brother, Prince Ahmed.