Türk dilinin mizah sözlüğü
Humor dictionary of Turkish language
  1. Tez No: 814068
  2. Yazar: EYLÜL SENA ERGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, geçmişten günümüze Türk dili ve lehçelerinde, mizahın çeşit, unsur ve kuramlarının nasıl meydana geldiğini ve tarih sürecinde Türk dilinde mizahın ne çeşit anlam değişimlerine uğradığını bulmak ve Türk dilinin zenginliğini ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında Türk dili ve lehçeleri, Eski Türkçe, Orta Türkçe, Yeni Türkçe ve Çağdaş Türk Lehçeleri olmak üzere dört dönemde incelenmiştir. Her döneme ait eser ve sözlük incelemesi yapılıp mizah anlamı katan kelimeler toplanmıştır. İncelenen sözlük ve metinlerde mizah anlamı katan kelimeler tarama usulüyle derlendikten sonra sözlük formunda listelenmiş daha sonra bu kelimeler çözümlenip anlam olayları açıklanmıştır. Çalışma sonucunda Türklerin sözlü ve yazılı edebiyatında var olan mizahın Köktürkler zamanından beri var olduğu ve mizahın eski bir yazı dilinde meydana geldiği, zaman geçtikçe mizahın dönemlere göre şekillendiği, Türklerin gülmeye önem verdiği, mizah ürünleri geliştirdikleri ve mizahı söz varlığı, şiir, hikâye, dergi vb. pek çok alan, mekân ve anlatım türünde kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to explore how various forms, elements, and theories of humor have evolved in the Turkic language and dialects from the past to the present, and to identify the different semantic shifts humor has undergone in the history of the Turkic language, thus showcasing the richness of the Turkic language. Within the scope of the study, four periods were examined: Turkic language and dialects, Old Turkic, Middle Turkic, New Turkic, and Contemporary Turkic Dialects. Works and dictionaries belonging to each period were analyzed, and humorous words were collected. After scanning the examined dictionaries and texts for words with humorous connotations, these words were compiled in dictionary form. Subsequently, these words were analyzed, and their semantic aspects were explained. The result of the study reveals that humor existing in Turkic oral and written literature has been present since the time of the Köktürks, and that humor emerged in an ancient written language. Over time, humor has evolved according to different periods, showcasing that Turks place importance on laughter. They have developed humorous works and have employed humor in various realms, spaces, and narrative forms such as vocabulary, poetry, stories, magazines, and more.