Current and future urban expansion trends and itsimpact on agricultural lands comparison study in Erbil, Şanlıurfa, and Freiburg im Breisgau using GIS and remotesensing
Mevcut ve gelecek kentsel büyüme eğilimleri ve tarım alanlarına etkisinin uzaktan algılama ve CBS kullanarak belirlenmesi Erbil, Şanlıurfa ve Freiburg im Breisgau
- Tez No: 814089
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VOLKAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Artan yerleşim alanları ve kentsel yayılma, dünya genelinde tarım, doğal ve çevresel araziler için önemli tehditlerdir. Çalışma alanlarındaki doğal büyüme, kontrolsüz göç ve çalışma alanlarından kentleşme nedeniyle nüfus hızla artmaktadır, bu da tarım arazilerinde yapılaşma alanında rastgele bir artışa neden olmuş ve aynı zamanda kentsel tropikal ortamı da etkilemiştir. Bu çalışma, 2000'den 2020'ye kadar Erbil, Şanlıurfa ve Freiburg'da arazi kullanım arazi örtüsündeki (AKAK) değişiklikleri değerlendirerek, kentsel genişlemenin tarım arazileri üzerindeki etkilerini ve çalışma alanlarında geleceğe yönelik öngörüyü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. 2000, 2010 ve 2020 için Landsat görüntüleri kullanılarak maksimum olasılık sınıflandırma algoritmaları, LCM modelleri ve MARKOV kullanıldı. LULC sınıflandırmasından sonra sonuçlar doğrulandı ve doğruluk sırasıyla 2000, 2010 ve 2020 için %75'ten fazlaydı. Sonuçlar, tüm çalışma alanlarında meskûn alanların arttığını, tarım arazilerinin ve otlakların ise azaldığını göstermiştir. Arazi değişikliği modelleyici (LCM) ve Markov modeli kullanılarak 2030 için yapılan tahminin ardından, son on yılda (2010-2020) kentsel genişlemenin çoğunun tarım arazilerinde meydana geldiğini ortaya koydu. Benzer şekilde, tarım arazileri ve yeşil alanlarda kentsel alanlar arttı. . Bu değişimde Erbil daha çok tarım arazisi ve yeşil alan kaybederken, Şanlıurfa orta miktarlarda kayıp verirken, Freiburg diğer bölgelere göre çok az kayıp verdi. Son olarak, bu çalışmanın bulguları ve tavsiyeleri, paydaşlara tarım arazilerinde daha fazla kentsel genişlemeyi kontrol etmek için daha iyi politikalar ve planlar formüle etmelerini açıklamak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Increasing built-up areas and urban sprawl are significant threats to agricultural, natural, and environmental lands around the world. The population is growing rapidly in our study areas due to natural growth, uncontrolled migration, and urbanization from the study areas, which has caused a random increase in the built-up area on agricultural lands and also affected the urban tropical environment. This study aims to evaluate the effects of urban expansion on agricultural lands and prediction for the future in study areas, by assessing changes in land use land cover (LULC) in Erbil, Sanliurfa, and Freiburg from 2000 to 2020. For this purpose, supervised maximum probability classification algorithms, LCM models, and MARKOV were used, using Landsat images for 2000, 2010, and 2020. After LULC classification, the results were validated, and the accuracy for 2000, 2010, and 2020 was greater than %75, respectively. The results showed that built-up areas increased in all study areas while agricultural land and grassland decreased. It has revealed that most urban expansion in the past decade (2010-2020) occurred on agricultural land, also after prediction for 2030 using the land change modeler (LCM) and Markov model. Similarly, urban areas have increased on agricultural lands and green lands. In this change, Erbil has lost more agricultural land and green areas, Şanlıurfa has lost medium amounts, but Freiburg has lost very little compared to other areas. Finally, the findings and recommendations of this study can be used to explain to stakeholders to formulate better policies and plans to control further urban expansion on agricultural lands.