Videolarda çerçeveler arası sahteciliklerin tespiti
Detection of inter-frame forgeries in videos
- Tez No: 814090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bir olay ya da nesneyi gizlemek veya video akışını değiştirerek izleyeni yanıltmak için video sahtecilikleri yapılmaktadır. Video sahtecilikleri içerisinde, çerçeveler arası sahtecilik türleri en sık kullanılan sahtecilik türlerindendir. Tez kapsamında videolarda gerçekleştirilen çerçeveler arası sahteciliklerinin tespitine yönelik problemler araştırılmış ve çözümüne yönelik yeni yöntemler önerilmiştir. Çalışmalar hem mevcut olan hem de tez kapsamında oluşturulan yeni veri tabanı üzerinden denenerek test edilmiştir. Literatürde sıkça kullanılan ortak veri tabanları ve özel olarak hazırlanan gerçekçi video örnekleri kullanılmıştır. İlk olarak doku ve kenar algılamaya dayalı yöntemler ile tekrarlama sahteciliği, sıkıştırılmamış videolar üzerinden tespit edilmiştir. İkinci olarak sıkıştırılmış videolarda çalışabilen tekrarlama sahteciliğinin tespitine yönelik frekans tabanlı bir yaklaşım önerilmiştir. Önerilen yöntem bulanıklaştırma ataklarına karşı test edilmiş başarılı sonuçlar alınmıştır. Üçüncü olarak birden fazla sahteciliğin tespitine yönelik yaklaşımlar önerilmiştir. Bu amaçla silme sahteciliğinin tespiti için benzerlik tabanlı ve çerçeveler arası tüm sahteciliklerin çözümü için hibrit tabanlı yaklaşım tasarlanmıştır. Hibrit çalışma sıkıştırma ataklarına karşı dayanıklı hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Video forgeries are used to hide an event or object, or to mislead the viewer by altering the flow of the video. Among video forgeries, inter-frame forgeries are among the most common types of forgeries. In this thesis, the problems of detecting inter-frame forgeries in videos are investigated and new methods are proposed to solve them. The studies were tested on both the existing database and the new database created within the scope of the thesis. Common databases commonly used in the literature and specially prepared realistic video examples were used. Firstly, texture and edge detection methods are used to detect repetition forgery in uncompressed videos. Secondly, we propose a frequency-based approach to detect duplication forgery that works on compressed videos. The proposed method was tested against blurring attacks and successful results were obtained. Thirdly, approaches to detect multiple forgeries have been proposed. For this purpose, we designed a similarity-based approach for the detection of deletion forgery and a hybrid approach for the resolution of all inter-frame forgeries Hybrid operation is made resistant to compression attacks.