İçsel büyüme teorileri: OECD ülkeleri için ampirik bir analiz
Endogenous growth theories: An empirical analysis for OECD countries
  1. Tez No: 814158
  2. Yazar: SULTAN ECE BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ÖZGÜR YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin de içerisinde yer aldığı OECD Ülkeleri için içsel büyüme modellerinin geçerliliği analiz edilmek istenmiştir. Bu noktada öncelikle iktisat teorisi bağlamında ekonomik büyüme kavramı ve iktisadi büyüme teorileri incelenmiştir. Sonrasında ise içsel büyüme teorileri kapsamında içsel büyüme unsurlarının her biri ile ekonomik büyüme süreci arasında kısa ve uzun dönemli ilişkilerin varlığı araştırılmıştır. Bu bağlamda söz konusu OECD Ülkelerinden, söz konusu içsel büyüme unsurları bağlamında sağlıklı verilere ulaşılabilenleri için 1995-2019 dönemini kapsayan bir panel veri seti oluşturulmuştur. Uygulama kısmında ise kısa dönemli ilişkilerin varlığını test etmek için Dumitrescu ve Hurlin (2012) Granger Panel Nedensellik testi, uzun dönemli ilişkilerin varlığını test etmek için de Westerlund (2007) Panel Eşbütünleşme testi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, 1995-2019 döneminde, OECD Ülkelerinde, ekonomik büyümenin göstergesi olan kişi başına GSYİH ile içsel büyümenin unsurları olarak değerlendirilen; brüt sabit sermaye oluşumu, ar&ge harcamaları, kamu harcamaları ve beşeri sermaye faktörü arasında gerek kısa gerekse uzun dönemli bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was attempted to analyse the validity of endogenous growth models for OECD countries, including Turkey. To this end, first, the concept of economic growth and economic growth theories were examined in the context of economic theory. Then, within the context of endogenous growth theories, the existence of short and long-term relationships between each of the elements of endogenous growth and the process of economic growth was investigated. In this connection, a panel data set covering the period of 1995-2019 was created for the OECD countries, for which healthy data could be accessed in terms of the elements of endogenous growth. In the application part, Dumitrescu and Hurlin (2012) Granger Panel Causality test was used to test the existence of short-term relationships, and Westerlund (2007) Panel Cointegration test was used to test the existence of long-term relationships. As a result of the analyses, it was concluded that there is a short-term and long-term relationship between per capita income, which is an indicator of economic growth, and gross fixed capital formation, R&D expenditures, public expenditures and human capital, which are considered as the elements of endogenous growth, in the OECD countries for the period of 1995-2019.