Polikistik over sendromlu kadınların akdeniz diyetine uyumlarının yaşam kalitesi, gıda takviyesi ve fonksiyonel gıda tüketim durumları ile ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationships between adherence to the mediterranean diet in women with polycystic ovary syndrome and quality of life, food supplement intake, and functional food consumption
- Tez No: 814212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınları metabolik ve psikolojik açılardan etkileyen bir endokrin bozukluktur. PKOS'un yönetimi için yaşam tarzı müdahaleleri ve diyet yaklaşımlarıyla ilgili birçok araştırma yürütülmektedir. Bu çalışma, PKOS'lu kadınların Akdeniz tarzı beslenmeye uyumlarının, gıda takviyesi ve fonksiyonel gıda tüketim durumları ile ilişkisini ele almaktadır. Bu amaçla, Mart 2021- Eylül 2021 tarihleri arasında çalışmaya katılan 18-40 yaş aralığındaki 387 PKOS'lu kadına çevrimiçi olarak sağlık durumları, gıda takviyesi ve fonksiyonel gıda tüketimleri ile ilgili sorular yöneltilmiş ve Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Analizler sonucunda katılımcıların MEDAS puanı ortalaması 5,58+1,54 bulunmuştur. Katılımcıların MEDAS puanı ortalaması 7'nin altında olduğundan Akdeniz diyetine uyumlu olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is an endocrine disorder that affects women of reproductive age, impacting them both metabolically and psychologically. Many studies are being conducted on lifestyle interventions and dietary approaches for the management of PCOS. This study examines the relationship between PCOS women's adherence to a Mediterranean diet and their dietary supplementation and functional food consumption. 387 women aged 18-40 with PCOS participated in the study from March to September 2021. They were surveyed online regarding their health status, supplement and functional food consumption, and their adherence to the Mediterranean Diet was assessed using the MEDAS. IBM SPSS 25.0 program was used for data evaluation. The analysis revealed that the participants had a mean MEDAS score of 5.58+1.54, indicating a lack of adherence to the Mediterranean diet as the average score was below 7.