Bilgi çağında bioteknoloji patent koruması; Türkiye ve Avrupa Birliğinde yasak koruma
Biotechnology patent protection in the information era: From patents to education, from education to innovation
- Tez No: 814218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ŞENSÖZ MALKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Felsefe, Hukuk, Biotechnology, Philosophy, Law
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Biyoteknoloji, 20. yüzyılın sonlarında ortaya çıkışından bu yana patent hukuku sisteminin karşı karşıya kaldığı en karmaşık teknoloji alanlarından biri olduğunu kanıtlamıştır. Bunun nedeni hem yeniliği hem de karmaşıklığıdır ve bu çalışma, uzun süredir aranan haklar dengesine katkıda bulunmak amacıyla iki disiplin arasındaki bu çatışmayı incelemektedir. Tez, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Türkiye'deki biyoteknoloji patent korumasının karşılaştırmalı analizini sunmanın yanı sıra bu korumanın TRIPS Anlaşması tarafından uluslararası olarak nasıl sağlandığını inceleyerek, tüm yargı alanlarında ortaya çıkan sorunları bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Biyoteknoloji patentleri ve sağlık hizmetlerine erişim, tüm fikri mülkiyet hakları ortamını iyileştirebilecek ve sağlığa erişim ile patent koruması arasında uzun süredir devam eden çekişmeyi hafifletebilecek alternatif, oldukça dolaylı bir çözüm sunmayı amaçlayan çalışmanın odak noktasıdır. Çalışma, gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelerde daha iyi eğitim sağlanması yoluyla genel standardın yükseltilmesinin ve bunun da fikri mülkiyet hakları kaynaklarıyla desteklenmesinin, sağlık hizmetlerine ve yeni patentli ilaçlara daha iyi erişime katkıda bulunabileceğini savunmaktadır. Bu amaçla, insan hakları, kamu-özel çıkarları, bilgi ve patentler, bireycilik ve fikri mülkiyet hakları gibi fikri mülkiyet haklarına ilişkin çeşitli yaklaşımların yanı sıra bilgi ekonomisi kavramını da inceleyen analitik bir yöntem kullanılmaktadır. Çalışma, fikri mülkiyet haklarının eğitime katkısının hem fikri mülkiyet hakları sahipleri hem de genel toplum için faydalı olabileceği bulgularıyla sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Biotechnology has proven to be one of the most complicated fields of technology the patent law system has been facing ever since its emergence in the late 20th century. This is due to both its novelty and complexity, and this work examines that clash between the two disciplines in an attempt to contribute into the long-sought-after balance of rights. By providing comparative analysis of biotechnology patent protection in the United States, the European Union and Türkiye as well as looking into the manner in which such protection is internationally provided by the TRIPS Agreement, the dissertation aims at bringing together the issues occurring in all jurisdictions. Biotechnology patents and access to healthcare are the focus of the work, which is looking to provide an alternative, rather indirect solution that might improve the whole IPRs environment and ease the longstanding strife between access to health and patent protection. It argues that increase of the overall standard in developing and least developed countries through provision of better education, in turn, supported by IPRs resources, can contribute to better access to healthcare and novel patented medicines. For this purpose, an analytical method is used going through various approaches to IPRs ranging from human rights, public-private interests, information and patents, individualism and IPRs as well as looking into the concept of knowledge economy. It concludes with the findings that IPRs contribution to education might be beneficial for both IPRs holders and the general society.