Repeat breeder (döl tutmayan) ineklerde plateletten zengin plazma (prp) uygulamasının fertilite üzerine etkileri
Effects of platelet-rich plasma (prp) treatment on fertility in repeat breeder (infertile) cows
  1. Tez No: 814297
  2. Yazar: CİHAN TOLGA ORTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve jinekoloji Bilim Dalı (Veteriner Hekimlik)
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada; platelet zengin plazma (PRP) kullanılarak repeat breeder ineklerde fertilitenin arttırılması hedeflendi. Bu amaçla çalışmaya, 3 ve üzeri tohumlandığı halde gebe kalmayan ve laktasyon sayısı 1-7 arasında değişen (primipar, n= 110; multipar, n= 250), toplam 360 adet Holştayn ırkı inek dahil edildi. İşletmenin reprodüktif yönetimine göre ineklere resenkronizasyon amaçlı zaman ayarlı suni tohumlama protokolü (Resynch-Ovsynch) uygulandı ve tohumlama anında inekler rastgele iki gruba (PRP ve Kontrol) ayrıldı. PRP grubundaki ineklere (n= 180), suni tohumlamadan 24 saat sonra otolog olarak hazırlanan PRP (15 ml) intrauterin yolla tek doz uygulandı. Kontrol grubundaki (n=180) ineklere suni tohumlama sonrası herhangi bir uygulama yapılmadı. Farklı nedenlere bağlı olarak gebelik muayenesi öncesinde PRP grubunda 27, Kontrol grubunda 30 inek çalışma dışı bırakıldı. Transrektal ultrasonografi ile tohumlama sonrası 30. ve 60. günlerde gebelik muayenesi gerçekleştirildi. Gruplar arasında, sağılan gün, laktasyon ve tohumlama sayısı açısından istatistiksel bir fark bulunmadı. Gebelik oranları 30. günde; PRP grubunda %36,6 (56/153), Kontrol grubunda %34,7 (52/150) olarak saptandı. Gebelik oranları 60. günde; PRP grubunda %33,3 (51/153), Kontrol grubunda %31,3 (47/150) olarak belirlendi. Embriyonik ölüm oranları, PRP grunda %8,9 (5/56), Kontrol grubunda %9,6 (5/52) olarak tespit edildi. Gruplar arasında 30. ve 60. gün gebelik oranları ile embriyonik ölüm oranları açısından istatistiksel bir fark bulunmadı. Çalışma sonucunda tohumlama sonrası tek doz intrauterin otolog PRP uygulamasının repeat breeder ineklerde döl verimi üzerine herhangi bir etkisi saptanamadı. Bununla birlikte, repeat breeder ineklerde fertilitenin arttırılması amacıyla intrauterin PRP kullanımında standardizasyonun sağlanması için uygulama zamanı, sıklığı ve miktarını değerlendirebilecek daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to increase fertility in repeat breeder cows by using platelet rich plasma (PRP). With this aim, a total of 360 Holstein cows, which did not become pregnant even though they were inseminated 3 or more times, and the number of lactations varied between 1 and 7 (primiparous, n= 110; multiparous, n= 250) were included in the study. According to the reproductive management of the herd, timed artificial insemination protocol (Resynch-Ovsynch) was applied to the cows for resynchronization and the cows were randomly divided into two groups (PRP and Control) at the time of insemination. A single dose of autologous PRP (15 ml) was administered by intrauterine 24 hours after artificial insemination to cows (n= 180) in the PRP group. No treatment was administered to the cows in the Control group (n=180) after artificial insemination. Because of different reasons, 27 cows in the PRP group and 30 cows in the Control group were excluded from the study. Pregnancy examination was performed on the 30th and 60th days after insemination with transrectal ultrasonography. There was no statistical difference between the groups in terms of days in milk, lactation and insemination numbers. Pregnancy rates on the 30th day; It was detected as 36.6% (56/153) in the PRP group and 34.7% (52/150) in the Control group. Pregnancy rates at day 60; It was determined as 33.3% (51/153) in the PRP group and 31.3% (47/150) in the Control group. Embryonic death was determined 8.9% (5/56) in PRP and 9.6% (5/52) in Control groups. There were no statistical differences between the groups in terms of 30th and 60th day pregnancy and embryonic death rates. Thus, a single dose of intrauterine autologous PRP administration after artificial insemination did not have any effect on fertility in repeat breeder cows in this study. However, it was concluded that more studies are needed to evaluate the administration time, frequency and dosage in order to standardize the use of intrauterine PRP for increasing fertility in repeat breeder cows.