Performance analysis of basic and hybrid types of arq schemes
- Tez No: 3762
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL PANAYIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
V ÖZETÇE Sayısal iletişim dizgelerinde ilgilenilen başlıca konu, kanal gürültüsünün neden olduğu iletim yanılgılarının nasıl denetleneceği ve yanılgısız çalışmanın nasıl sağlanabileceği dir-“Otomatik Tekrar îsteği (ARQ) ”iletişimin güvenilirliği ni arttırmada kullanılan yanılgı-denetim yöntemlerinden biri dir. ARQ dizgeleri, yalnızca hata sezimi kullanan temel diz geler ve hata sezimi ve düzeltimini birlikte kullanan karma dizgeler olmak üzere iki sınıfta incelenebilir. Bu tezde, temel ve karma ARQ dizgeleri için bir ben zetim paketi sunulmaktadır. 1/2 oranlı evrişimsel kod ve Viterbi kod çözücü kullanan 2. türden karma ARQ yönetiminin temel ARQ dizgelerine uygulanmasıyla elde edilen karma diz gelerle, temel ARQ dizgelerinin başarımları değerlendiril mektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A primary concern in any digital communication system is to control transmission errors caused by the channel noise so that error-free operation can be achieved. Automatic Repeat-Request (ARQ) is an error-control approach improving the communication reliability. ARQ systems can be classified into two categories : Pure ARQ systems using error-detection only and hybrid ARQ systems using both error-correction and detection. This thesis presents a simulation packet of both the basic and hybrid type of ARQ schemes. A new type of hybrid scheme, called Type-II hybrid ARQ using rate 1/2 convolutional code and Viterbi decoding, was introduced into the each of the basic ARQ schemes and performance evaluations are done for the pure and the resulting hybrid schemes.