Lomber disk hernisi olan hastalarda fizik tedavi ve kayropraktik tedaviye cevapların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective review of physical therapy and chiropractic treatment in patients with lumbar disc herniation
- Tez No: 814302
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, lomber disk hernili hastalarda, fizik tedavi ile kayropraktik tedavinin kombine kullanımının ağrı ve günlük yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin retrospektif olarak incelenip değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmamızda 2022 yılının Ocak-Aralık ayları arasında Paintherapy İstanbul Fizik Tedavi Merkezi kliniğine başvurmuş olan 400 hastanın dosyaları incelenerek çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 105 hastanın verileri çalışmada kullanılmıştır. Olgular randomize olarak kayropraktik+ fizik tedavi+ egzersiz (n=35), fizik tedavi+ egzersiz (n=35) ve ev egzersiz programı (n=35) verilen kontrol grubu olarak seçilmiştir. Tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında olmak üzere Visuel Analog Skala ve Oswestry Sakatlık indeksi değerlendirmelerini eksiksiz dolduran 105 hastanın dosyaları taranmıştır. Sadece evde egzersiz programı verilen hastaların kontrol grubu olarak dosyaları taranmıştır. Tedavi gruplarının homojen olması açısından tedavi protokolü haftada 3 kez toplam 12 seans şeklinde yapılmış olan hastaların dosyaları seçilmiştir. Çalışmada taranan dosyalarda 105 hastanın yaş ortalaması 42.1±10.3 yıl, cinsiyet dağılımı 68'i (yüzde 64.8) erkek, 37'si (yüzde 35.2) kadındı. Fizik tedavi+ Kayropraktik+ Egzersiz kombine tedavi grubunun, diğer fizik tedavi+ egzersiz ve ev egzersizi grubuna göre hastanın ağrısı üzerinde daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was planned to retrospectively examine and evaluate the effectiveness of combined physical therapy and chiropractic treatment on pain and quality of daily life in patients with lumbar disc herniation. In our study, the files of 400 patients who applied to the Paintherapy Istanbul Physical Therapy Center clinic between January and December 2022 were examined and the data of 105 patients who met the inclusion criteria were used in the study. The cases were randomly selected as the control group given chiropractic + physical therapy + exercise (n = 35), physical therapy + exercise (n = 35) and home exercise program (n = 35). The files of 105 patients who completed the Visual Analogue Scale and Oswestry Disability Index evaluations before and after the treatment were scanned. The files of the patients who were given only home exercise program were scanned as the control group. In order to ensure homogeneity of the treatment groups, the files of the patients whose treatment protocol was performed as a total of 12 sessions 3 times a week were selected. In the files scanned in the study, the mean age of 105 patients was 42.1±10.3 years, the gender distribution was 68 (64.8 percent) men and 37 (35.2 percent) women. It was observed that the physiotherapy + chiropractic + exercise combined treatment group was more effective on the patient's pain than the other physiotherapy + exercise and home exercise group.