Kemoterapotik doksorubisin ve 5-Florourasil'in kurkumin ve C vitamini ile kombine uygulamasının MCF-7 hücrelerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of combined aplications of cemotherapotic doxorubicin and 5-Florourasil with curcumin and vitamin C on MCF-7 cells
- Tez No: 814301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YAŞAR ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Meme kanseri tüm dünyada en sık görülen kanser türleri arasındadır ve tüm dünyada kanserin teşhisi ve tedavisi için araştırmacılar laboratuvar çalışmaları yürütmektedirler. Bu çalışmada bir meme kanseri hücre hattı MCF-7'de kurkumin ve C vitamininin meme kanserinin tedavisin-de kullanılan kemoterapatik ajanlar Doksorubisin ve 5-Florourasil ile kombine uygulanmasının hücre canlılığı üzerindeki etkisi ve TNF-alpha, IL-6, IL-10'un ekspresyonuna etkisi araştırılmıştır. Sitotoksik etkiyi belirlemek için yapılan MTT testi sonucunda hücre canlılığının 1000 mikromolar kurkumin uygulamasında %52,7 , 100 mikromolar doksorubisin uygulamasında %53,3, 500 mikromolar 5-Florourasil uygulamasında %47,1, 500 mikromolar c vitamini uygulamasında ise %62,2 olduğu belir-lenmiştir. Kurkuminin Doksorubisin ve 5-Florourasil ile kombine uygulamalarında hücre canlı-lığının %28 ve %30' lara kadar daha da azaldığı gözlenmiştir ancak C vitamini ile birlikte ke-moterapi ajanlarının kombinlendiği deney gruplarında böyle bir etki gözlenmemiştir. TNF-, IL-6, IL-10'un ekspresyonunlarını belirlemek için yapılan Elisa analizleri sonucunda kurkumin uygulanan hücrelerde %52 IL-6 ekspresyon gözlenirken diğer deney gruplarında IL-6 seviyesi %15 seviyelerine kadar gerilemiştir. TNF-alpha ve IL-10 ifadelerinde anlamlı bir değişim saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is among the most common types of cancer all over the world, and researchers are conducting laboratory studies for the diagnosis and treatment of cancer all over the world. In this study, the effect of curcumin and vitamin C combined with the chemotherapeutic agents Doxorubicin and 5-Fluorouracil used in the treatment of breast cancer on cell viability and ex-pression of TNF-, IL-6, IL-10 in a breast cancer cell line MCF-7 has been researched. As a result of the MTT test performed to determine the cytotoxic effect, the cell viability was 52.7% in 1000 mikromolar curcumin application, 53.3% in 100 mikromolar doxorubicin application, 47.1% in 500 mikromolar 5-fluorouracil application, and 500 mikromolar in vitamin C application it was determined to be 62.2%. It was observed that cell viability decreased by 28% and 30% in the combined applications of curcumin with Doxorubicin and 5-Fluorouracil, but no such effect was observed in the experi-mental groups where chemotherapy agents were combined with vitamin C. As a result of Elisa analyzes to determine the expressions of TNF-alpha, IL-6, IL-10, 52% IL-6 expression was ob-served in cells treated with curcumin, while IL-6 levels decreased to 15% in other experimental groups. No significant change was detected in TNF-alpha and IL-10 expressions.