Persistence of memory: Revision, nostalgia, and resistance in contemporary American drama
Belleğin kalıcılığı: Çağdaş Amerikan dramasında revizyon, nostalji ve direniş
  1. Tez No: 814312
  2. Yazar: SİNAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. ROBERT COCHRAN, PROF. DR. DOROTHY STEPHENS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Arkansas
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez çağdaş Amerikan dramasında hafızanın kullanımlarına odaklanmaktadır. Seçilmiş ana akım ve alternatif dramatik metinleri inceleyen Hafızanın Kalıcılığı, çağdaş oyunlardaki geçmişin kişisel ve toplumsal yansımalarını inceleyen bir çalışmadır. Giriş bölümünde modern oyunlardan örnekler, önemli terimler ve hafıza çalışmaları için hayati kavramlar sağlanmakta ve bunların dramatik metinlerdeki yararları tespit edilmektedir. İlk bölümde aile oyunlarının eleştirisi yapılıyor; tarihsel öğeler kullanılarak geçmişe ve Amerikan Rüyasına duyulan revizyonist özlem dile getiriliyor. Benzer şekilde ikinci bölümde, geçmişe yönelik yoğun bir nostalji duygusunu hayata geçiren, geçmişi, günümüzün sıkıntılarından rahatlatıcı bir sığınak olarak sunan iş oyunları yer alıyor. Üçüncü bölümde belgesel oyunlar anlatılıyor ve ana akım formülasyonlara karşı bir direniş ve alternatif duruş yaratmak amacıyla tarihe yaklaşımlarının ne kadar farklı olduğu gösteriliyor. Diğer oyunların aksine belgesel oyunlar, tarihin geleneksel kullanımlarına karşıt bir ton kullanarak tarihin kusurlarına, güçlü yönlerine ve yanılgılarına işaret eder. Dördüncü bölümde, özünde tarihi olay ve karakterlerin yer aldığı tarihi oyunlar yer alıyor. Belgesel oyunlar gibi tarihi oyunlar protesto edici bir tona sahiptir ve ele aldıkları malzeme oyun yazarlarının ideolojik eğilimlerini ortaya koymaktadır. Çağdaş dramatik metinlerde hafıza ve tarihin bolluğu göz önüne alındığında, bu bileşenlerin günümüzde anlam yaratmadaki önemi bu çalışmanın ana ilgi odağıdır.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the usages of memory in contemporary American drama. Analyzing selected mainstream and alternative dramatic texts, The Persistence of Memory is a study of personal and communal reflections of the past within contemporary plays. The introduction provides examples from modern plays, major terms, and vital concepts for memory studies and locates their merits in dramatic texts. The first chapter makes a critique of family plays, which uses historical elements to indicate a revisionist yearning for the past as well as the American Dream. Similarly, the second chapter contains business plays, which implement a heavy feeling of nostalgia towards the past, and offer the past as a comforting refuge from the troubles of the present. Third chapter makes an account of documentary plays and illustrates how their approach to history has been different, in order to create a resistance and alternative stand against mainstream formulations. In contrast to other plays, documentary plays employ an opposing tone to conventional usages of history to point at its flaws, strengths, and fallacies. The fourth chapter involves historical plays, which have historical events and characters at their cores. Historical plays like documentary plays have a protesting tone, and the material they handle reveals the playwrights' ideological tendencies. Given the abundance of memory and history in contemporary dramatic texts, the significance of these components on creating meanings in the present is the main center of interest in this study.