‏quick determination of the performance of existing buildings in erbil city in brayaty quarter ‏using street-walk method
‏hızlı başlıklı brayaty mahallesi'ndeki erbil şehirnde mevcut binalarn performansının belirlenmesi sokak yürüyüşü yöntemini kullanılarak
  1. Tez No: 814313
  2. Yazar: ROKHOSH KHUDHUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUVAFIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, 867 binadan oluşan bir örneklemin sismik performansını değerlendirmek için FEMA P-154 (1988) ve Sucoğlu ve Yazgan (2003) olmak üzere iki Seviye 1 Walk-Down Prosedürü yönteminin parametreleri uygulanmıştır. İncelenen binalar Erbil Şehri'ndeki Brayaty Mahallesi'nde bulunuyor. Hedef binalar hakkında gerekli verileri toplamak, sınıflandırmak ve analiz etmek için iki yöntem kullanılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, incelenen binaların sismik performanslarını değerlendirmek ve muhtemelen güvenli, güvensiz veya riskli olup olmadıklarını belirlemektir. Bu çalışmanın bir diğer amacı da çalışılan alandaki binaların üzerine inşa edildiği toprağın sismik güvenliğini belirlemektir. Veri toplamak için kullanılan yöntem kontrollü veya yapılandırılmış gözlemdir. Bu yöntem, binaların sismik güvenliğini belirleyen kriterlere ilişkin verileri tanımlamak ve kaydetmek için de kullanılır. Hedef binaların araştırılmasında karma yöntem yaklaşımları kullanılmaktadır. Bu araştırmadaki nicel veriler tablo ve grafiklerde sayı ve yüzdelerle ifade edilirken, nitel veriler olguların, teorilerin ve haritaların tanımında somutlaştırılmıştır. Bu çalışma, çeşitli yapı tipleri üzerindeki sismik kuvvet etkisi hakkında bilgi vermesi nedeniyle dikey düzensizlik, plan düzensizliği, kısa kolon, çıkıntı, bina kalitesi ve yumuşak katlı tasarımcılar için değerlidir. Bulgular, Erbil şehrinde çalışılan alandaki toprağın tipinin sert toprak olarak sınıflandırılan D sınıfı olduğunu ve kayma dalgası hızının Vs (ft/s) olduğunu göstermektedir 1200
Özet (Çeviri)
‏In this study the parameters of two methods of Level 1 Walk-Down Procedure, namely FEMA P-154 (1988) and Sucoğlu and Yazgan (2003) are implemented to assess seismic performance of a sample of 867 buildings. The buildings investigated are located in Brayaty Quarter in Erbil City. Two methods were used to collect, classify and analyze required data on the target buildings. The key objective of this study is to assess the seismic performance of the buildings surveyed and to identify whether they are probably safe, unsafe or risky. Another purpose of this study is to determine the seismic safety of the soil on which the buildings in the studied area are built. ‏The method used to gather data is controlled or structured observation. This method is also utilized to define and record the data on the criteria that determine seismic safety of the buildings. Mixed-methods approaches are utilized in researching into the target buildings. The quantitative data in this research are expressed in numbers and percentages in tables and graphs, while the qualitative data are embodied in the description of phenomena, theories and maps. ‏This study is of value to designers in vertical irregularity, plan irregularity, short column, overhang, quality of building and soft storey since it provides relevant information about seismic force effect on various types of buildings. ‏The findings show that the type of the soil in the studied area in Erbil City is class D which is classified as stiff soil and its shear wave velocity is Vs (ft/s) is 1200