14-18 yaş arası kadın basketbolcularda sı (sakroılıak eklem)'e uygulanan mobılızasyon ve manıpülasyon teknıklerının sıçrama, çabukluk ve sprınt hızına anlık etkılerının karşılaştırılması
- Tez No: 814468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, 14-18 Yaş Arası Kadın Basketbolcularda SI (sakroiliak eklem)'e Uygulanan Mobilizasyon ve Manipülasyon Tekniklerinin Sıçrama, Çabukluk ve Sprint Hızına Anlık Etkilerinin Karşılaştırılması konusunu ele almaktadır. Araştırmanın örneklem sayısını belirlemek amacıyla G*Power (v3.1.9.7) programı kullanılarak güç analizi yapılmıştır. Çalışmanın gücü 1-β (β = II. tip hata olasılığı) olarak ifade edilir. Gong (2015) çalışmasındaki, dikey sıçrama yüksekliğine ait ortalama ve standart sapma değerlerinden yola çıkarak (yüksek hızlı düşük amplitütlü manuplasyon tekniği uygulanan kadın üniversite öğrencileri olan grupta uygulama öncesi 23.7±6.1 uygulama sonrasındaki değeri: 27.3±4.9) α=0.05 düzeyinde %90 güç elde etmek için yapılan hesaplamada ANOVA one-wat kullanılmış olup etki büyüklüğü (d) 0.72 bulunmuştur. Grup sayısının 3 olduğunda, gruplarda en az 10'şar kişi olması gerektiği saptanmıştır. Bu çalışma Galatasaray spor Kulübü kadın alt yapı basketbol da 14-18 yaş aralığında, G'Power analiz programıyla yapılan güç analizi sonucunda her grupta 10 katılımcı olacak şekilde toplamda 30 kişi ile yapılacaktır. Çalışmada uygulama öncesi değerlendirmeler yapılacak, sonrasında uygulama yapılacak (manipülasyon ve mobilizasyon), bundan sonra da anlık olarak uygulama öncesi yapılan değerlendirmeler tekrarlanmıştır. Değerlendirme zamanları; T0 (Sakroiliak manipülasyon / mobilizasyon uygulaması öncesi), T1 (Sakroiliak manipülasyon / mobilizasyon uygulaması sonrası) şeklinde olacaktır. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmayacaktır. Manipülasyon gönüllüye sağ ve sol olarak side postür pozisyonunda SIPS'lerden implut verilerek çift taraflı olarak yapılmıştır. Manipülasyon ve mobilizasyon grupları kendi içerisinde istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar bulundursa da, birbirleri ile kıyaslandıklarına herhangi anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Sonuç olarak tedaviler etkili olsa da birbirleri ile kıyaslandıklarına anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the Comparison of the Instant Effects of Mobilization and ManipulationTechniques Applied to the SI (sacroiliac joint) on Jumping, Quickness and Sprint Speed in Female Basketball Players aged 14-18. Power analysis was performed using the G*Power (v3.1.9.7) program to determine the sample size of the study. The power of the study is expressed as 1-β (β = probability of type II error). Based on the mean and standard deviation values of the vertical jump height in the Gong (2015) study (pre-application 23.7±6.1 after the application: 27.3±4.9 in the group of female university students who applied the high-speed low-amplitude manipulation technique: 90% power at the α=0.05 level). ANOVA one-wat was used in the calculation to obtain it, and the effect size (d) was found to be 0.72. When the number of groups is 3, it was determined that there should be at least 10 people in each group. This study will be carried out with a total of 30 people, 10 participants in each group, as a result of the power analysis made with the G'Power analysis program, in the 14-18 age range in Galatasaray Sports Club women's infrastructure basketball. In the study, evaluations will be made before the application, the application will be made after the application (manipulation and mobilization), and then the evaluations made before the application are repeated instantly. Evaluation times; It will be T0 (before sacroiliac manipulation / mobilization application), T1 (after sacroiliac manipulation / mobilization application). No application will be made to the control group. Manipulation was performed bilaterally, by giving the volunteer the right and left side postures, with implants from the SIPS. Although the manipulation and mobilization groups had statistically significant differences within themselves, no significant difference was found when they were compared with each other. As a result, although the treatments were effective, no significant difference was found when they were compared with each other.