Koronavirüs (COVID-19)) pandemisinde polimeraz zincir reaksiyonu (rRT-PCR) testi veren adölesanları video ile bilgilendirmenin anksiyete üzerine etkisi: randomize kontrollü çalışma
The effect of video informing adolescents having polymerase chain reaction (rRT-PCR) test on anxiety during the coronavirus (COVID-19) pandemic: A randomized controlled study
  1. Tez No: 814469
  2. Yazar: ZÜHAL ARTUVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma Polimeraz Zincir Reaksiyonu (rRT-PCR) testi veren adölesanları videoyla bilgilendirmenin anksiyete üzerine etkisini belirlemek amacıyla tek kör, randomize kontrollü, deneysel araştırma tasarımında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bir Devlet Hastanesine rRTPCR test numunesi veren adölesanlar, örneklemini ise, ilk kez rRT-PCR testi veren 272 adölesan oluşturmuştur. Katılımcılar yaş ve cinsiyete göre tabakalı blok randomizasyon uygulanarak gruplara rastgele atanmıştır. Veriler Çocuk/Ebeveyn Bilgi Formu, Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği'yle toplanmıştır. Araştırmada çalışma grubundaki adölesanlara işlemden beş dakika önce, animasyonlu bilgilendirme videosu izlettirilmiştir. Kontrol grubundaki adölesanlara herhangi bir bilgilendirme yapılmaksızın kurum politikası doğrultusunda numune alımı gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler Ki kare, Bağımsız Örneklem t testi, Bağımlı Örneklem t testi, Tek yönlü varyans analizi, Parametrik Olmayan Bağımsız Örneklem t testi, post hoc LSD testi, Spearman korelasyon testleriyle değerlendirilmiştir. Veriler incelendiğinde çalışma ve kontrol grubu adölesanların tanımlayıcı özellikleri bakımından istatiksel olarak benzer olduğu saptanmıştır (p>0,05). Adölesanların orta düzeyde anksiyete yaşadığı belirlenmiştir. Adölesanların çoğunluğunda akrabalarında (%83,1) ya da aynı ev içerisinde COVID-19 pozitif hastası olmadığı (%82,7), okulunda pozitif arkadaşlarının olduğu (%56,2) ancak sınıfında olmadığı (%61,4), pozitif arkadaşları ile temasının olmadığı (%69,1) belirlenmiştir. Video ile bilgilendirilen adölesanların işlem sonrası durumluk kaygı düzeyi 38,76±10,77 iken, kontrol grubu adölesanların kaygı düzeyi 41,68±11,92 olarak bulunmuştur. Video ile bilgilendirme adölesanların kaygı düzeyini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaltmıştır (p=0,035). Çalışma grubunda cinsiyet ve sosyal güvence durumunun işlem sonrası durumluk kaygı düzeyine etkisi olduğu belirlenirken, kontrol grubunda kardeş sayısının kaygı düzeyini etkilediği belirlenmiştir (p≤0,05). COVID-19 ile ilgili hastalık özelliklerinin çalışma ve kontrol grubunun işlem sonrası durumluk kaygı düzeyine etkisinin olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Araştırma sonucunda, videoyla bilgilendirmenin işlem sonrası durumluk kaygısını azalttığı bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda özellikle pandemi sürecinde adölesanların kaygı düzeyinin yükselebileceği, ilk kez karşılaştıkları invaziv işlem öncesi bilgilendirilmeleriyle kaygı düzeylerinin azaldığı saptanmıştır. Bu doğrultuda, hemşirelik bakımı kapsamında tüm adölesanların video ile işleme hazırlanması, birçok invaziv işlem öncesi bu yöntemle bilgilendirmelerin etkinliğinin değerlendirildiği başka çalışmaların yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a single-blind, randomized parallel-controlled, experimental study to determine the effect of video informing adolescents who gave Polymerase Chain Reaction (rRT-PCR) test on anxiety. The population of the study consisted of adolescents who gave rRT-PCR test samples to a State Hospital, and the sample consisted of 272 adolescents who gave rRT-PCR test for the first time. Participants were randomly assigned to groups by applying stratified block randomization according to age and gender. Data were collected using Child/Parent Information Form, State and Trait Anxiety Inventory, Coronavirus Anxiety Scale. In the study, the adolescents in the study group were shown an animated informative video five minutes before the procedure. Sampling was carried out in line with the institutional policy without informing the adolescents in the control group. The obtained data were evaluated using Chi-square, Independent Sample t test, Paired Sample t test, One Way Anova, Mann Whitney U, post hoc LSD test, Spearman correlation tests. When the data were examined, it was determined that the adolescents in the study and control groups were statistically similar in terms of their descriptive features (p>0.05). It was determined that adolescents experienced moderate anxiety. Most of the adolescents did not have relatives (83.1%) or COVID-19 positive patients in the same house (82.7%), had positive friends at school (56.2%) but were not in class (61.4%), had positive friends It was determined that there was no contact (69.1%). While the state anxiety level of the adolescents informed by video was 38.76±10.77, the anxiety level of the adolescents in the control group was 41.68±11.92. Informing with video significantly decreased the anxiety level of adolescents (p=0.035). While it was determined that gender and social security status had an effect on the post-procedural state anxiety level in the study group, it was determined that the number of siblings affected the anxiety level in the control group (p≤0.05). It was determined that the disease characteristics related to COVID-19 had no effect on the post-procedural state anxiety level of the study and control groups (p>0.05). As a result of the research, it was found that informing with video reduces post-procedural state anxiety. In line with the results obtained, it was determined that the anxiety level of adolescents may increase especially during the pandemic process, and their anxiety levels decreased when they were informed before the invasive procedure they encountered for the first time. In this direction, it is recommended to prepare all adolescents for video processing within the scope of nursing care, and to conduct other studies that evaluate the effectiveness of informing with this method before many invasive procedures.