Transrektal ultrason ile prostat biyopsi işleminde uygulanan lokal anestezik dozlarının visual analog skor bakılarak prostat volumü ve işlem başarısı ile ilişkisi
The relationship of local anesthetic doses applied in prostate biopsy process with transrectal ultrasound and prostate volume and procedure success by measurement of visual analogue score
  1. Tez No: 814512
  2. Yazar: AYKUT KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERAT CEM ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Bu çalışmada, transrektal ultrason ile prostat biyopsi (TRUSPB) işleminde farklı dozlarda uygulanan lokal anestezinin visual analog skorla (VAS) ilişkisini prostat hacmi, işlem başarısı ve işlem süresi yönünden değerlendirmek amaçlanmıştır. Prostat hacmi arttığında prostatik inervasyonunun, nörovasküler dallanmanın ve periprostatik alanın da genişleyeceği düşünülerek daha yüksek doz lokal anestezinin VAS skoruna etkisi ve ideal doz lokal anestezik dozunu belirleyebilmek hedeflen-miştir. GEREÇ VE YÖNTEMLER Kliniğimizde TRUSPB işlemi yapılan ve çalışma kriterlerini karşılayan 300 hastanın verileri retrospektif olarak taranarak toplanmıştır. Hastalar 5 ml lidokain, 5 ml lidokain + 5 ml serum fizyolojik (SF), 10 ml lidokain, 10 ml lidokain+ 10 ml SF, 20 ml lidokain olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır. Transrektal ultrason (TRUS) yardı-mıyla prostat hacimleri (PV) ölçülmüştür. Bu parametrelerin TRUS esnasındaki VAS skorları ve parça alma esnasındaki VAS skorları değerlendirilmiştir. İstatistiksel veri-ler SPSS 25 versiyonu kullanılarak yapılmıştır. BULGULAR Hastaların TRUSPB işleminde lokal anestezi gruplarına göre parça alma es-nasındaki VAS skorları prostat hacmine göre değerlendirildiğinde aralarında anlamlı bir istatiksel fark saptanmamıştır. En yüksek VAS skoru parça alma işlemi esnasında saptanmıştır. (VAS:4.4) Lokal anestezi grupları arasında sadece IPSS ve işlem süresi parametrelerinde istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiş, (sırasıyla p değerleri 0.007; 0.001) hastalara ait diğer parametrelerde istatiksel olarak bir fark saptanma-mıştır. Hastaların patoloji raporlarına göre VAS skoru değerlendirildiğinde prostat kanseri (PCa) olanlarda parça alma esnasında, benign prostat hiperplazisi (BPH) olanlara göre VAS skorunun istatiksel olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. (p=0;02) Patolojide raporlanan fibromusküler doku sayısı VAS skoru arttıkça daha fazla sayıda raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVES This study aims to determine the relationship between various doses of local anaesthesia and the visual analogue scale (VAS) score in transrectal ultrasound-guided prostate biopsy (TRUSPB) regarding prostate volume, operational success, and operation duration. It intends to ascertain the impact of higher doses of local anaesthesia on VAS score and to establish the optimal dose of local anaesthetic given that the prostate innervation, neurovascular branching, and periprostatic area would all enlarge as the prostate volume increases. MATERIALS AND METHODS The data of 300 patients who had transrectal ultrasound-guided prostate biop-sy (TRUSPB) in our clinic and met the inclusion criteria were collected retrospec-tively. The patients were divided into 5 groups: those administered 5 ml of lidocaine, those administered 5 ml of lidocaine plus 5 ml of saline solution, those administered 10 ml of lidocaine, those administered 10 ml of lidocaine plus 10 ml of saline solu-tion, and those administered 20 ml of lidocaine. Transrectal ultrasound (TRUS) was used to measure prostate volume (PV). These parameters' VAS scores during TRUS and biopsy sampling were compared. SPSS version 25 was used to generate statisti-cal data. RESULTS There was no statistically significant difference between the VAS scores ob-tained during biopsy sampling from the five groups receiving various doses of local anaesthesia for TRUSPB in relation to prostate volume. The highest VAS score was recorded during biopsy sampling (VAS:4.4). A statistically significant difference was observed between the local anaesthesia groups only for IPSS and operation duration (p-values p:0.007 and p:0.001, respectively), whereas there was no statistically sig-nificant difference between the groups for any other parameters. When the VAS scores were evaluated based on the pathology reports of the patients, it was discov-ered that those with prostate cancer (PCa) had a significantly higher VAS score than those with benign prostatic hyperplasia (BPH) during biopsy sampling (p:0.02).