Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran kişilerin egzersiz yapma durumlarının sağlıklı olma inancına etkisi
The effect of exercise status of people applying to Family Medicine Polyclinic on being healthy beli̇ef
  1. Tez No: 814511
  2. Yazar: GAMZE SEÇİL ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada, bireylerin fiziksel aktivite yapma durumlarını, egzersize yönelik sağlık inançlarını ve etkileyen faktörleri saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı, kesitsel bir araştırmadır. Araştırmaya Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden, 18 yaş ve üzeri, egzersiz yapmaya fiziksel engeli olmayan ve iletişim engeli olmayan, klinik olarak bilinen zihinsel durum bozukluğu olmayan 269 kişi dahil edildi. Çalışmada katılımcılara sosyodemografik ve sağlığa ilişkin özellikleri sorgulayan veri formu, uluslararası fiziksel aktivite anketi ve Egzersiz Sağlık İnanç Modeli Ölçeği uygulandı. Sosyodemografik ve sağlığa ilişkin veriler ile ilgili sorular literatür taranması ile hazırlandı. Veriler IBM SPSS 25.0 programı ile analiz edildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 35±12,7'dir. Katılımcıların %36,8'i inaktif, %49,1'i minimal aktif, %14,1'i çok aktifti. Katılımcıların fiziksel aktivite durumları ile ESİMÖ alt boyutları karşılaştırıldığında; fiziksel aktivite arttıkça genel sağlık değerlerinin de arttığı bulundu (p=0,024). Bireylerin egzersiz yapmanın ciddiyeti hakkındaki inançları (ciddiyet) ile fiziksel aktivite durumları arasında anlamlı fark bulundu (p=0,003). Minimal aktif kişilerin ESİMÖ alt boyutlarından ciddiyet puanları en yüksek saptandı. Katılımcıların fiziksel aktivite durumları ile egzersiz yapmanın hastalık riskini azalttığı inançları (tehdit) ve egzersiz yararlarının egzersiz maliyetinin önüne geçtiğiyle alakalı inançları (yarar maliyet) arasında anlamlı farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF EXERCISE STATUS OF PEOPLE APPLYING TO FAMILY MEDICINE POLYCLINIC ON BEING HEALTHY BELİEF Aim: In this study, we aimed to determine the physical activity status of individuals, their health beliefs about exercise, and the factors affecting them. Meterial and Methods: Our study is a descriptive, cross-sectional research. The study included 269 people who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics for any reason, agreed to participate in the study, were 18 years of age and older, had no physical disability to exercise, had no communication barrier, and had no clinically known mental disorder. In the study, a data form questioning sociodemographic and health-related characteristics, an international physical activity questionnaire, and the Exercise Health Belief Model Scale (HBMS-E) were applied to the participants. Questions about sociodemographic and health data were prepared by reviewing the literature. The data were analyzed with the IBM SPSS 25.0 program. Results: The mean age of the participants was 35±12.7 years. Of the participants, 36.8% were inactive, 49.1% were minimally active, and 14.1% were very active. When the physical activity status of the participants was compared with the sub-dimensions of ESIM; It was found that general health values increased as physical activity increased (p=0.024). A significant difference was found between the individuals' beliefs about the seriousness of exercising (severity) and their physical activity status (p=0.003). The severity scores of the minimally active individuals were found to be the highest among the ESMI sub-dimensions. There was no significant difference between the participants' physical activity status and their belief that exercise reduces the risk of disease (threat) and their belief that exercise benefits outweigh the cost of exercise (benefit cost).