İslam hukukunda kapora
Deposit in Islamic law
- Tez No: 814570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türk Borçlar Kanununda Kapora, sözleşme esnasında ön ödeme kararlaştırılmasının gayesine göre pişmanlık akçesi ve pey akçesi olarak iki farklı maddede düzenlemiştir. Sözleşme kurulurken pey akçesi olarak verilen para akdin yapıldığının kanıtıdır. Cayma parası olarak düşünülmez. Akidden dönüldüğü takdirde müşteri verdiği peşinatı geri alır. Pişmanlık akçesinde ise iki tarafa da akidden dönme yetkisi verilmektedir. Müşteri dönerse verdiği peşinat satıcı da kalmaktadır satıcı dönerse aldığının iki katını müşteriye vermek zorundadır. Bu iki işlemin hukuki nitelikleri birbirinden farklıdır. Bu tezde İslâm hukuku klasik literatüründe kaporalı akidle ilgili mezheplerin hükümleri ve modern çağdaki âlimlerin görüşleri, hangi tür kaporaya İslâm âlimlerinin izin verdiği hangi çeşit kaporada ittifak edilip hangi kaporada ihtilaf edildiği konusu araştırılmıştır. Araştırmamızda bazı İslâm ve Avrupa ülkelerinin kaporalı akidle ilgili yasal düzenlemelerine yer verilmiştir. Günümüzde kapora ile benzer işlevleri olan, depozito, opsiyon sözleşmeleri, güvence bedeli (damânü'l-ciddiyye) ve cezâî şart gibi uygulamalar da araştırma konularımız arasında yer almış ve bunların kaporaya benzeyen ve ondan farklılık arzeden yönlerine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deposit in Turkish law of obligations has been regulated in two different articles: penance money and penalty money according to the purpose of giving. The share money is not the withdrawal money of the money given at the establishment of the contract. It is proof that the contract was made. If the contract is withdrawn, the customer receives the down payment back. In the penitentiary bill, both parties are given the authority to withdraw from the contract. If the customer returns from the contract, the down payment remains with the seller. If the seller withdraws, he has to pay the customer twice the amount of the down payment. The legal characteristics of these two transactions are different from each other. In the classical literature of Islamic law, the provisions in the schools of law related to the deposit contract are mentioned. Our study also investigates the views of contemporary Islamic scholars on the types of deposits that are allowed, agreed upon, or disputed. In our study, we have included the legal regulations of some countries in Europe and the Islamic World regarding the deposit contract. Our research also examines similar concepts to deposits, such as options contracts, security deposits (damân al-ciddiyye), and penal clauses. In addition, their similar and dissimilar aspects to deposits are pointed out.