Çevresel ve politik bir tiyatro olarak bread and puppet theatre
Bread and puppet as an environmental and political theatre
  1. Tez No: 814571
  2. Yazar: YAĞMUR SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kukla sanatı ilk çağlarda kutsal sunaklarda yapılan ritüellerde tanrılarla aynı anda doğmuş ve günümüze kadar gelişimini sürdürmüştür. Bu gelişim insan toplumunun kültürel ve politik durumunun bir tezahürü olarak algılansa da kültüre özgü unsurların ötesindedir. Kukla sanatının doğuşu; insanın bilinçaltına tesir eden büyüsel dev kuklalarıyla, kukla sanatını toplumsal olarak ele alan, Bread and Puppet Theatre'ın kurucusu Peter Schumann'ın bakış açısına dair fikir edinmek için araştırılması gereken en önemli konudur. Bu bağlamda ritüellerin günümüze uyarlanan çağdaş biçimi Bread and Puppet Theatre ve Schumann'ın performanslarında açıkça görülür. Dünyanın en köklü protest kukla tiyatrosu olarak varlığını sürdürmeyi başaran Bread and Puppet Theatre'ın oluşum ve gelişim aşamalarını içeren bu tezin amacı, ekibin başlıca performanslarını ve sanat anlayışlarını toplumsal ve politik bir perspektifle ele alarak 2022 yılında İstanbul'da gerçekleştirdiği ''Demons of Society'' performansının atölye süreci ve dev kuklaların yapım tekniklerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
The art of puppetry emerged alongside the gods in ancient rituals conducted on sacred altars, and it has continued to evolve throughout history. While this evolution reflects the cultural and political state of human society, it transcends specific cultural elements. The birth of puppetry, especially with its captivating giant puppets that resonate with the human subconscious, provides valuable insights into the perspective of Peter Schumann, the founder of Bread and Puppet Theatre, who approaches puppetry from a societal standpoint. Within this context, the contemporary adaptation of rituals is clearly evident in the performances of Bread and Puppet Theatre and Schumann's work. This thesis aims to explore the formation and development stages of Bread and Puppet Theatre as a resilient force in protest puppetry, examining the team's significant performances and artistic principles from social and political perspectives. Additionally, it investigates the workshop process and construction techniques employed in creating giant puppets during their 'Demons of Society' performance in Istanbul in 2022.