Responsibility for the violation of human rights by non-state armed groups
Devlet dışı sı̇lahlı örgütlerin ı̇nsan hakları ı̇hlallerı̇nden doğan sorumluluk
  1. Tez No: 814599
  2. Yazar: KEREM ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CLIVE WALKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu tez, uluslararası hukuk kapsamında devlet dışı silahlı grupların faaliyetlerinden doğan hukuki sonuçları incelemektedir. Uluslararası nitelik taşımayan silahlı çatışmalar, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra tüm dünyada yaygınlaşan bir olgudur. Bu tür silahlı çatışmalarda devlet görevlileri tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlallerine sıklıkla rastlanılsa da, silahlı iç çatışmalarda yer alan tek aktör devlet değildir. Birçok insan hakları ihlalinden sorumlu olan silahlı gruplar da iç silahlı çatışmalarda önemli bir aktördür. Bu araştırma, uluslararası hukukun bu ihlallere verdiği tepkiyi ortaya çıkarmak için aşağıdaki soruları incelemektedir: Uluslararası hukuk kapsamında silahlı grupların eylemlerinden kimler ve nasıl sorumlu tutulabilir? Silahlı gruplara ilişkin hukuk uluslararası organlar tarafından nasıl yorumlanmıştır? Devlet dışı silahlı grupların faaliyetlerinin ele alınmasında uluslararası uygulamadaki eksiklikler nelerdir?Tez iki kısımdan oluşmaktadır; birinci kısım devletin sorumluluğunu ele alırken, ikinci kısım ise devlet dışı aktörlerin, yani silahlı örgütlerin ve bu örgütlerin bireysel üyelerinin sorumluluğunu incelemektedir. 1. Kısım'da iki bölüm bulunmakta, 2. Bölüm bir devletin silahlı örgütlerle ilgili davranışının nasıl uluslararası sorumluluğa yol açabileceğini anlamak için uluslararası haksız fiilin kurucu unsurlarını tartışmaktadır. 3. Bölüm, uluslararası insan hakları organlarının Devletin faaliyetlerinden dolayı sorumluluğuna ilişkin uygulamalarını değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the legal consequences that arise from the activities of non-state armed groups under international law. Non-international armed conflicts are a phenomenon that prevails after the Second World War in all over the World. Although widespread violations of human rights by state agents are not uncommon in non-international armed conflicts, the State is not the only actor involved in internal armed conflicts. Armed groups, which are responsible for many abuses of human rights, are also a key feature of internal armed conflicts. To find out the response of international law to these abuses, this research examines the following questions: Who can be held responsible for the acts of armed groups under international law and how? How has the law concerning armed groups been interpreted by international bodies? What are the deficiencies of international practice in dealing with the activities of non-state armed groups? The thesis is divided into two parts. Part 1 deals with State responsibility, whereas Part 2 examines the responsibility of non-state actors; namely individual members of armed groups and armed groups per se. Part 1 is composed of two chapters. Chapter 2 discusses the constituent elements of international wrongful act to understand how a State's conduct in relation to armed groups may lead to international responsibility of the former. Chapter 3 evaluates the practice of international human rights bodies on the State responsibility for the activities of the armed group. Part 2 examines the non-state actors' status under international law. Chapter 4 concerns the duties and responsibility of the individual member of the armed group under international human rights and criminal law. Chapters 5 and 6 focus on the accountability of armed groups under international law. International humanitarian law serves as a legal framework of Chapter 5. Chapter 6, on the other hand, examines the alternative ways to address armed groups' activities under international law, including international human rights law.