Okul öncesi dönemde sınıf ikliminin eğitim etkinliklerinin planlanmasına ilişkin olarak öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Teachers' opinions on preschool classroom climate in relation to planning educational activities
  1. Tez No: 814748
  2. Yazar: ÖZGE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönemde sınıf ikliminin eğitim etkinliklerinin planlanmasına ilişkin olarak öğretmen görüşlerine göre incelenmesini amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenolojik (olgubilimsel) yöntemle ele alınan araştırmanın katılımcıları maksimum çeşitlilik örneklemine göre belirlenmiştir. İstanbul ilinde 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde gerçekleştirilen araştırmaya, 15 öğretmen katılmıştır. Eğitim düzeyi olarak en az okul öncesi öğretmenliği lisans mezunu olan ve 5-10 yıl arasında mesleki tecrübeye sahip olan öğretmenlerle bireysel görüşmeler yapılmıştır. Veriler tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Okul öncesi öğretmenliği alanında çalışan üç ayrı uzmanın ortak kararı ile belirlenen temalar ele alınmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin genel olarak ve kendi sınıfları özelinde belirledikleri sınıf iklimi değişkenleri oldukça benzerlik göstermektedir. Öğretmenlerin planladıkları eğitim etkinliklerinin olumlu sınıf iklimi oluşturmadaki ve aynı şekilde olumlu sınıf ikliminin eğitim etkinlikleri planlama sürecindeki işlevi ve önemi ortaya konmuştur. Buna göre öğretmenlerin eğitim etkinliklerini planlarken sınıf ikliminin aile yapısı, öğretmen özellikleri, çocuk özellikleri, okul yönetimi ve fiziksel ortam değişkenlerini göz önüne aldıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the classroom climate in the preschool period according to the views of teachers regarding the planning of educational activities. The participants of the research, which was handled with the phenomenological (phenomenological) method, which is one of the qualitative research types, were determined according to the maximum diversity method. 15 teachers participated in the research carried out in the second semester of the 2021-2022 academic year in Istanbul. Individual interviews were conducted with teachers who had at least a bachelor's degree in pre-school teaching and had 5-10 years of professional experience. The data were analyzed by thematic analysis method. The themes determined by the joint decision of three different experts working in the field of preschool teaching were discussed. As a result of the research, the classroom climate variables determined by the teachers in general and in their own classes are quite similar. The function and importance of the educational activities planned by the teachers in creating a positive classroom climate and, the role of positive classroom management in the planning educational activities, have been revealed according to teachers opinions. Accordingly, it was found that the teachers took into account the family structure of the classroom climate, teacher characteristics, child characteristics, school management and physical environment variables when planning educational activities.