Siyasal, ekonomik ve toplumsal yapının seçim afişlerine yansıması: 2002 Türkiye genel seçimlerinde DSP, ANAP, MHP ve AK Parti örnekleri üzerinden bir inceleme
The reflection of political, economic and social structure on election posters: An examination on the examples of DSP, ANAP, MHP, and AK Parti in 2002 Turkish general elections
- Tez No: 814778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ortaya çıkışı Antik Yunan'a dek dayanan seçimler, demokratik rejimlerde yöneticileri belirleme ve ülke yönetiminde karar alma bağlamında önemli bir araçtır. Günümüzde artan nüfus ve genişleyen ülke sınırları nedeniyle doğrudan demokrasi uygulaması neredeyse imkânsız bir hal almıştır. Bunun sonucunda temsili demokrasi modeli uygulamasına geçilmesiyle birlikte, halkı temsil görevini üstlenmek amacıyla siyasi partiler ortaya çıkmıştır. Bu siyasi partiler halkın oylarını alarak yönetimde söz sahibi olabilmek adına seçim dönemlerinde bazı propaganda ve seçim çalışmaları yürütmektedirler. Yürütülen bu çalışmalarda çeşitli propaganda ve reklam araçları kullanmaktadırlar. Afiş de bu araçlardan bir tanesidir. Afişler kitle iletişimin bu kadar gelişmediği zamanlardan bu yana kullanılan ve günümüzde de hala en sık tercih edilen araçlar arasındadır. Afişler verilmek istenen mesajın en kısa yoldan sunulmasına katkı sağlamaktadır. Afişlerde kullanılan ifadelerde ya da sembollerde bulundukları dönemin izlerini görmek mümkündür. Tezde bu yaklaşımdan hareketle siyasal, ekonomik ve toplumsal yapının, seçim dönemlerinde siyasi partiler tarafından kullanılan seçim afişlerine yansıması üzerine bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ana amacı, siyasi partilerin seçimlerde propaganda aracı olarak kullandığı reklam afişlerinin göstergebilim metodu çerçevesinde incelenmesi suretiyle; Türkiye'de oluşan siyasal, ekonomik ve toplumsal yapının, seçim afişleri hazırlanırken ne derece dikkate alındığı ve afişlerde yer alan sloganlara, görsellere, metinlere ne derece yansıtıldığının analiz edilmesidir. Çalışmada Türkiye örneklemi içerisinde, 2002 Genel Seçimlerine katılan siyasi partilerden Demokratik Sol Parti, Anavatan Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi olmak üzere üç parti; 2002 Genel Seçimleri öncesindeki koalisyon hükümetini oluşturan siyasi partiler olmaları sebebiyle çalışmada yer alırken; Adalet ve Kalkınma Partisi ise 2002 Genel Seçimlerini kazanan siyasi parti olması sebebiyle çalışmada yer almıştır. Çalışma neticesinde, siyasal, ekonomik ve toplumsal yapının, siyasi partiler tarafından seçim afişleri hazırlanırken dikkate alındığı ve afişlerde kullanılan sloganlarla, görsellerle ve metinlerle önemli derecede bağlantılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Elections, the emergence of which date back to Ancient Greece, are an important tool in democratic regimes in terms of determining the rulers and making decisions in the country's administration. Today, the practice of direct democracy has become almost impossible due to the increasing population and expanding country borders. As a result, with the implementation of the representative democracy model, political parties emerged in order to undertake the task of representing the people. These political parties carry out some propaganda and election activities during the election periods to have a say in the administration by taking the people's votes. They use various propaganda and advertising tools in these studies. The poster is one of these tools. Posters are among the most frequently preferred tools that have been used since the mass communication did not develop that much. Posters contribute to presenting the desired message in the shortest way. It is possible to see the traces of the period they were in in the expressions or symbols used on the posters. Based on this approach in the thesis, research will be carried out on the reflection of political, economic, and social structure on the election posters used by political parties during election periods. The main purpose of the study is to analyze the advertisement posters used by political parties as a propaganda tool in the elections within the framework of semiotics; The aim of this study is to analyze the extent to which the political, economic, and social structure in Turkey is taken into consideration while preparing the election posters and to what extent it is reflected in the slogans, visuals, and texts on the posters. In the study of Turkey, among the political parties that participated in the 2002 General Elections, Democratic Left Party, Motherland Party, and Nationalist Movement Party were the parties that were examined because they were the political parties that formed the coalition government before the 2002 General Elections, while the Justice and Development Party was the political party that won the 2002 General Elections. As a result of the study, it was concluded that the political, economic and social structure was taken into account by the political parties while preparing the election posters and it was significantly related to the slogans, images, and texts used in the posters.