Mersin sahilinde kumsal alanlarda mikroplastik kirliliğinin araştırılması
Investigation of microplastic pollution in beach areas on Mersin shore
- Tez No: 814832
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ MAZMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Mersin ilinde dört mevsimi temsil edecek şekilde beş plajdan Kasım 2021, Şubat 2022, Nisan 2022 ve Ağustos 2022 tarihlerinde kum örnekleri toplanmıştır. Yapılan analizlerde en yüksek mikroplastik sayısına Viranşehir Taşkıran kumsalında rastlanmıştır (2071 MP/kg kuru kum.yıl). Adonis Sahili, Müftü Deresi, Marina Kumsalı ve Mezitli Çayı Kumsalında sırası ile 1686 adet, 1570 adet, 1504 adet ve 1510 adet MP/kg kuru kum.yıl mikroplastik saptanmıştır. Çalışmada yüzey, 0-20 cm ve 20-40 cm aralığında 3 farklı derinlik çalışılmıştır. Derinliğe bağlı yapılan analizlerde yıllık toplam mikroplastik sayısının yüzey derinliğinde 3830 adet, 0-20 cm derinlikte 2563 adet ve 20-40 cm derinlikte 1948 adet MP/kg kuru kum.yıl olduğu bulunmuştur. Sonuçlar mevsimsel olarak değerlendirildiğinde Marina ve Adonis kumsalında da derinliğe bağlı toplam mikroplastik sayısının azaldığı görülmüştür. Ancak diğer derinliklerde saptanan mikroplastik sayısında mevsimlere bağlı artış ve azalışlar bulunmuştur. Elek boyutuna bağlı yapılan analizlerde, her derinlikte çalışılan boyutlarda mikroplastik olduğu tespit edilmiştir. Çalışılan bütün alanlarda yapılan renk analizlerinde %72-100 oranında siyah renkli mikroplastikler gözlenmiştir. Boyut analizi çalışmalarında 20-500 μm arası %58, 500-1000 μm arası %23, 1000-1500 μm arası %10, 1500-2000 μm arası %4, 2000-2500 μm arası %2, 2500-4000 μm arası %2 ve 4000-9000 μm arası %1 oranlarında mikroplastik olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, yapılan çalışmada Mersin sahil bandında yer alan 5 kumsal alanda mikroplastiklerin 40 cm derinliğe kadar ulaşabildikleri, toplam mikroplastik sayısının derinliğe bağlı olarak azaldığı, 20-500 μm arası uzunluğa sahip mikroplastiklerin en yüksek oranda olduğu ve siyah renkli mikroplastiklerin %72-100 oranında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, sand samples were collected from five beaches representing four seasons in Mersin in November 2021, February 2022, April 2022 and August 2022. The samples were collected at three different depths, and the analysis focused on the microplastic count, color distribution, and size analysis based on the particle size. The highest microplastic count was found at the Viranşehir Taşkıran beach (2071 MP/kg dry sand.year). Adonis Beach, Müftü Stream, Marina Beach, and Viranşehir Stream had microplastic counts of 1686, 1570, 1504, and 1510 MP/kg dry sand.year, respectively. The analysis was conducted on the surface, 0-20 cm depth, and 20-40 cm depth. According to the depth-based analysis, the annual total microplastic counts were 3830 particles at the surface, 2563 particles at 0-20 cm depth, and 1948 particles at 20-40 cm depth, per kg of dry sand per year. When evaluated seasonally, it was observed that the total microplastic count decreased with depth at Marina and Adonis beaches. However, fluctuations in microplastic counts were observed in relation to seasons at other depths. The analysis based on particle size revealed the presence of microplastics in all studied sizes and depths. In the color analysis conducted across all areas, black-colored microplastics were observed in the range of 72-100%. The size analysis indicated that microplastics ranged from 20 to 500 μm with a percentage of 58%, 500 to 1000 μm with 23%, 1000 to 1500 μm with 10%, 1500 to 2000 μm with 4%, 2000 to 2500 μm with 2%, 2500 to 4000 μm with 2%, and 4000 to 9000 μm with 1%. In conclusion, this study found that microplastics can reach depths of up to 40 cm in the coastal areas of Mersin. The total microplastic count decreases with depth, and microplastics ranging from 20 to 500 μm are predominant. Additionally, black-colored microplastics account for 72-100% of the observed particles.