Analysis of unmanned aircraft systems occurrence reports in the scope of ICAO safety management system perspective
İnsansız hava araçları sistemleri olay raporlarının ICAO emniyet yönetim sistemi perspektifi kapsamında analizi
- Tez No: 814831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN AÇIKEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsansız hava araçlarının kullanımı dünyada her gün daha da yaygınlaşmaktadır ve bu yaygınlaşmada, sistemlerin erişiminin ve kullanımının kolay olması büyük etmenlerdendir. Kullanım alanlarının ve ihtiyaçlarının çeşitlenmesi ve teknolojinin de ilerlemesiyle insansız hava aracı sistemleri çeşitli performanslarda ve kabiliyette tasarlanmaktadır. Bu durum insansız hava aracı sistemlerinin standart gruplar altında toplanmasını zorlaştırmaktadır. Askeri ve sivil amaçlar doğrultusunda birçok sınıflandırma metodu oluşturulmuştur fakat hiçbirinde belirli bir standart sınıflandırma yoktur. Hava sahalarının yeni sayılabilecek kullanıcısı olan bu sistemler, bütün kullanıcılar gibi emniyet yönetim sistemine öncelik vermelidir ve emniyet yönetim sistemi bileşenleriyle operasyonlarını ele almalı, sistemlerini geliştirmelidir. Bu çalışmada insansız hava araçlarının, olay raporları toparlanmış ve ICAO standartları çatısı altında incelenmiştir. Raporlarda yer alan veriler sınıflandırılarak tek bir standarda dönüştürülmüş, emniyet yönetim sistemi bakış açısıyla reaktif olarak ICAO sınıflandırmalarına göre incelenmiş ve istatistikleri oluşturulmuştur. İnsansız hava aracı sistemleri ve bunların emniyet sistemleriyle ilişkileri üzerine araştırmaların günümüzde arttığı görülmüş ve bu çalışmanın gelecek zamanlarda yapılacak çalışmalara fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of unmanned aerial vehicles is becoming more widespread in the world every day, and easy access and use is one of the biggest factors in this spread. With the diversification of usage areas and needs and the advancement of technology, unmanned aerial vehicle systems are designed with various performances and capabilities. This makes it difficult to gather unmanned aerial vehicle systems under certain standards. Many classification methods have been created for military and civilian purposes, but none of them have a specific standard classification. These systems, which can be considered as new users of the airspace, should give priority to the safety management system, like all users, and should deal with the safety management system components and with them develop their systems and operations. In this study, occurrence reports of unmanned aerial vehicles were collected and examined under the ICAO standards. The data in the reports were classified into a single standard, analyzed reactively from the perspective of the safety management system, according to ICAO classifications, and statistics were created. It has been observed that research on unmanned aerial vehicle systems and their relations with safety systems has increased today and it is thought that this thesis will benefit the studies to be done in the future.