Ortaçağ Mısır'ında Hıristiyanlığın kurumsallaşması: İlk Manastır örneklerinin oluşması
Institutionalization of Christianity in Egypt in The Middle ages: the formation of early monastic
  1. Tez No: 814839
  2. Yazar: AHMET MUHAMMET BABAYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TOPCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Ortaçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tezimiz Mısır'ın manastırları hakkındadır. Öncelikle Mısır'ın coğrafi yapısı ve kadim inancının Hıristiyanlığın Kıpti mezhebini etkilediğini bilmeliyiz. Mısır'da yaşayan Aziz Anthony, münzevi bir hayatı tercih etmiş ve belli bir grubu da etkilemiştir. Anthony bir keşişti. Anthony'nin etrafında toplanan daha fazla insan, şehirlerden farlı bir yere ihtiyaç duydular ama Anthony hiçbir zaman bir kurumun lideri olmadı. Anthony'nin müritleri mağarasının etrafında yaşıyordu. Ancak manastır kavramının temelleri bu ortamda oluşmuştu. Mısır'da ilk manastır Aziz Pachomius önderliğinde Tabennisi'de terk edilmişi bir köyde kurulmuştur. Böylece Mısır'da manastırların kurulma süreci başlamıştır. Mısır manastırlarında münzevi bir yaşam mevcuttur. Dünyevi ihtiyaçlardan uzak bir hayat tercih edilir. Mısır'da manastılar gelişmeye devam ederken, Aziz Basil'in etkisiyle Doğu Anadolu'da, Aziz Benedict etkisiyle Batı'da manastır yapısının ve konseptinin temelleri atılmaya başlandı. Daha sonra manastır kurumu Doğu ve Batı'da farklı bir gelişim sürecine girmiş ve bölgeye göre değişiklikler göstermiştir. Daha çok halka hizmet niteliğinde olan Doğu'daki manastırlar, münzevilikle bağlarını tamamen koparmamış, manevi bağlardan çok dünyevi bağları geliştirmiştir. Batı'daki manastırlar önce hem manastırcılığı hem de dünyevi ihtiyaçları destekleyen bir yapıdayken, bir süre siyasi ve dünyevi zevklere düşün bir yapıya bürünmüşlerdir. Bu değişikliğin kaynağı Cluny Manastır'dır. Ancak karşıt fikirlerin varlığı ve mücadelesi ile Batı manastırlarında yeni fikir akımları meydana gelmiştir. Batı manastırlarında yeni fikirlerin gelişmesiyle birlikte manastır kurumu Batı'da eğitim, sanat, felsefe ve bilim gibi alanların merkezi haline gelmiştir. Mısır'da Hıristiyan inanacının temellerini atan önemli bir yapı olarak bakabileceiğimiz manastır kurumu, Mısır'dakinden farklı şekillerde değişip gelişerek, yapıların günümüze kadar geldiğini görmekteyiz. Manastır kurumunun gelişmesiyle birlikte Hıristiyanlık inancı kurumsal bir şekilde gelişmiş ve Hıristiyanların eski zamanlarındaki yaşamlarını bir ölçüde yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis is about Egypt's monasteries. First of all, we should know that Egypt's geographical structure and ancient belief influenced the Coptic sect of Christianity. Saint Anthony, who lived in Egypt, preferred a reclusive life and he influenced a certain group. Anthony was a hermit. The more people gathered around Anthony, They needed a place different from cities but Anthony was never the leader of a institution. Anthony's disciples lived around his cave. However, the foundations that would from the concept of monastery were laid here. The first monastery was founded in an abandoned village in Tabennisi under the leadership of St. Pachomius in Egypt. Thus began the process of establishing monasteries in Egypt. It is the ascetic lifstyle in which Egyptian monasteries are active. A life away from wordly needs is preferred. While monasteries continued to develop in Egypt, the foundations of the monastic structure and concept began to be laid in the East Anatolia with influence of Saint Basil and in the West with the influence of Saint Benedict. Later, the monastery institution showed a different development process in the East and West and showed changes according to the region. The monasteries in the East, which were more of a service to the public, did not completely break their ties with eremitism but developed and prioritized worldly ties rather than spiritual ones. The development of monasteries in the West is different. While the monasteries in the West were at first in structure that supported both monasticism and wordly need, they took on a strucre that was fond of political and wordly pleasures for a while. The source of this change is Cluny Monastery. However, with the existence and struggle of opposing ideas, new ideas developed in Western monasteries. With the development of intellectual currens in western monasteries, the monastic institution became the center of fields such as education, art, philosophy and science in the West. The monastery institution, which we can look at as an important structure that laid the foundation for the Christian faith in Egypt, has brought its strucres to the present day by changing and developing in different ways than in Egypt. With the development of the monastic institution, the Cristian belief developed in an institutional way and refleceted the lives of the Christians in their old times to a certain extent.