Aşırılık duygusallık ve hayran kültürü ekseninde resim
Painting in extremism sensibility and fan culture
  1. Tez No: 814851
  2. Yazar: NURCAN TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KORKUT ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yeni nesil figüratif resim üzerine çalışan sanatçıların, bireyselleşmenin ve toplum bilincinin meydana getirdiği sosyal zorluklara odaklanılırken popüler kültürde beliren birtakım fenomenlerden ilham aldıkları görülmektedir. Bu sanatçılar, modern toplum içinde ortaya çıkan olumsuz etkilerin neden olduğu içsel sorunların çözümüne sanat yoluyla ulaşmaktadırlar. Bu anlayışta süregelen resim üsluplarının temellerinin Japonya'da oluştuğu görülmektedir; doksanlı yılların sonlarından itibaren Japon kitle kültüründen etkilenen Japon sanatçılar, kendi kültürlerinin dönüşüm süreçlerini özetler nitelikte çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Anime, manga, otaku, kawaii, lolicon, shoujo ve josei gibi tür ve fenomenleri çalışmalarında yorumlayarak, kişisel hayat deneyimlerini ve toplum meselelerini bir arada işlemişlerdir. Kurgularında; melankoli, şiddet, aşırılık ve sevimlilik gibi olguları ele alan sanat yapıtları üzerine incelemeler yapılan bu çalışmada, yoğun olarak çağdaş Japon sanatına değinilmiştir. Bahsi geçen sanatçılar,“alt”ve“yüksek”ayrımlarının olmadığı Japon kültürü üzerinden geliştirdikleri Superflat manifesto ile sanatta yeni anlayışların oluşmasına yol açmışlardır. Bu yüzden, araştırma boyunca başvurulan temel kaynak olarak Superflat manifesto üçlemesinin son basamağı, Takashi Murakami'nin editörlüğünü yaptığı, Little Boy: The Arts of Japan's Exploding Subculture kitabı, çalışmanın en önemli dayanağıdır. Bu kaynak, 2. Dünya Savaşı sonrasında şekil bulan Japon kitle kültürünü ve bu oluşumlardan esinlenen sanatçıların retrospektif olarak süreçlerini aktarmaktadır. Bunun yanında sanatçıların sergileri ve çalışmaları için verdikleri internet röportajları da önemli kaynaklar olarak yer almaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, hayat içinde karşılaşılan zorlukların üstesinden gelmek adına uygulanan resim yöntemleri içinde, duygusallık ve ilkel güdüler üzerinden var olan motivasyonları aktarmaktır.
Özet (Çeviri)
It is seen that the artists who work on the new generation figurative painting, get inspired from phenomenons occurs in the pop culture while focusing on the individualism and social struggles that social consciousness creates. These artists, reach the solution to the inner problems, which is a result of the negative effects of the modern society, through art. The basics of the painting technics with this perspective, took shape in Japan. Japanese artists who were inspried by the Japanese mass culture by the end of the 90's, carried out works that summarize the process of the transformation of their own cultures. They engraved their life experiences and social problems by explicating the genres and the phenomenons such as anime, manga, otaku, kawaii, lolicon, shoujo and josei in their works. In this study; which researches into the artworks that go around the phenomenons such as melancholy, violence, exaggreration and cuteness in their fantasies, the contemporary Japanese art is highly refered.The artist that were mentioned opened a road to create new perspectives in art, with the Superflat Manifesto which they built up from the Japanese culture where no 'high' and 'sub' distinctions exists. Therefore, the main source that were consulted thoroug the study is the last chapter of the Superflat manifesto, the book, Little boy: The arts of Japan's Exploding Subculture. This source quotes the mass culture that were shaped after the World War 2 and the retrospective process of the artists who were inspired by this events. Besides that, internet interviews the artists gave for their exhibitions and work are also are used as worthy resources. The main aim of this study is to transfer the sensuality and the motivations that exists by the primitive urges within the painting practices that were performed to overcome the struggles that one can face in life.