The effect of annotations on CO2 accumulation understanding and attitudes toward climate change policies
Veri çözümlemenin atmosferdeki CO2 birikim süreçlerinin anlaşılmasına ve iklim değişikliği politikalarıyla alakalı tutumlara etkisi
- Tez No: 815012
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN, PROF. DR. ZEYNEP AYŞECAN BODUROĞLU GÖKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Antropojenik faktörlerin atmosferik CO2 döngüsü üzerindeki etkisi kritik bir mesela olsa da bilişsel olarak zorlayıcı olduğu için çok iyi anlaşılmayabilmektedir. CO2 konsantrasyonundaki hızlı artış, iklim değişikliğinin hayatımız üzerindeki endişe verici etkilerini hızlandırmaktadır. Çok sayıda çalışma, iklim değişikliğinin ciddiyetine ilişkin daha fazla farkındalığın, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için daha proaktif adımlar atılmasına yol açabileceğini göstermiştir. Bu tez çalışmasında katılımcıların CO2 salımları ve soğurulmaları (akışlar) ile atmosferdeki CO2 seviyesi (stok) arasındaki ilişkiyi daha iyi anlayabilmelerini sağlayan bir müdahale tasarlanmıştır. Çalışma, katılımcıların atmosferdeki CO2 seviyesinin stabilizasyonunu gerçekleştirmek için gelecekte karbon emisyonlarının hangi seviyelerde olması gerektiğini tahmin etmelerini gerektiren İklim Stabilizasyonu Görevinin bir versiyonunu kullandı. Geçmiş verilere odaklanarak, belirli salım ve soğurulma çizgileri (akış) ve atmosferdeki CO2 seviyesi (stok) arasındaki bağlantıyı vurgulamak için ek açıklamalarla grafiklerdeki veriyi çözümlemeye çalıştı böylece katılımcıların stok ve akış muhakemesini geliştirmeyi amaçladı. Ek açıklama koşullarındaki katılımcılar ek açıklamalı grafikleri görürken aktif kontrol grubundaki katılımcıların grafik okuma sorularını yanıtlamaları gerekti. Ek açıklama müdahaleleri, güçlü bir bilişsel hata olan stok ve akış muhakemesinin etkisini azaltmada etkili değildi ve görevdeki performansı aktif kontrol koşuluna göre arttıramadı. İleriki çalışmalar, akışlar ve stok örüntüleri arasındaki bağlantının net bir şekilde sunulabilmesi için çeşitli şematik örüntüler içeren yörüngeler kullanılarak ek açıklamaların görev performansı üzerindeki etkisini araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
One critical yet cognitively challenging component that is not well understood by people is that the effect of anthropogenic factors on atmospheric CO2 cycle. Rapidly increase in concentrations of CO2 are accelerating the alarming impacts of climate change in our lives. Numerous studies have indicated that greater awareness of the gravity of climate change could lead to more proactive steps being taken to mitigate the effect of climate change. This study aimed to enhance understanding of the relationship between CO2 emissions/absorptions (flows), and CO2 levels in the atmosphere (stock). The study assessed participants' stock and flow (SF) comprehension using the Climate Stabilization Task (CST), in which participants were asked what levels of CO2 emissions are needed to be in the future to realize the goal of stabilizing CO2 level in the atmosphere. Focusing on past data, I provided annotations to highlight the link between particular patterns of emissions (flow) and overall CO2 levels (stock) and consequently I aimed to improve participants' SF reasoning. Participants in annotation and annotation with feedback conditions viewed the annotated graphs while the participants in the active control group answered some graph reading questions. Nevertheless, annotation intervention was not strong enough to eliminate the robust SF reasoning error and did not improve performance beyond an active control condition. Further studies should investigate the effect of annotations on the performance of CST by using the trajectories including various schematic patterns so the link between flows and stock patterns can be presented more clearly.