Müzelerde iç mekân kurgusunun cephe sistemleri ile ilişkisi
The relationship of interior facade systems in museums
- Tez No: 815050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KAYHAN TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Geçmiş zamanlarda belirli zümreler tarafından ilginç ve değerli görülen nesnelerin biriktirilmesi ile başlayan koleksiyonculuk eylemi, zaman içerisinde gelişerek devletlerin ve özel kurumların öncülüğünde oluşturulan müzelere dönüştürülmüştür. Bugün müze yapıları, cephe ve iç mekân tasarımları ile belirli bir kalıba sokulamayacak kadar kapsamını genişletmiştir. Müze yapılarının cephe ve iç mekân kurguları, sergilenen eserler ile anlatılan ana temayı en iyi şekilde ifade edebilmek amacıyla tasarlanır olmuştur. Bu çalışma kapsamında, tasarımları ve temaları ile dikkat çeken çeşitli müze yapıları üç ana başlık altında incelenmiştir. Bu başlıklar, müze olmak amacıyla tasarlanan yapılar, müzeye dönüştürülen yapılar, müze yapısına eklemlenen yeni müze yapılarıdır. Bu üç farklı tasarım yöntemi ile oluşturulan müze yapılarının iç mekân tasarımları ile birlikte değerlendirilerek avantaj ve dezavantajları ortaya konmuştur. Müze olmak amacı ile tasarlanan yapıların, projelerini hazırlayan mimarların da öngörüleri ile ileride gelişmeye ve değişmeye daha açık olmaları bu tür müze yapılarına büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca bu binalarda iç mekân ve cephenin oluşturulmak istenen konsepte bağlı olarak tasarlanması, diğer yöntemler ile oluşturulan yapılara göre müzenin daha çok bütünlük arz etmesini sağlamaktadır. Sonradan müzeye dönüştürülen yapılarda tarihi yapının restore edilerek kullanılması müze iç mekân ve cephe tasarımını zorlaştırabilmektedir. Hatta bazı örneklerde cephe ile iç mekân arasındaki bağın kopma durumu söz konusudur. Ancak tarihi bir yapı içerisinde tarihten gelen eserlerin de sergileniyor olması müzenin anlam bütünlüğü açısından olumlu bir özellik oluşturmaktadır. Ayrıca tarihi yapının aktif bir şekilde kullanılması hem kamu hem de yapının korunması bakımından oldukça önemlidir. Müze yapısına eklemlenen yeni müze yapılarının oluşturulması fikri ise diğer iki yöntemin avantaj ve dezavantajlarını bir arada taşımaktadır. Tarihi yapıda eksik kalan işlevlerin yeni inşa edilecek alanda çözülebilmesi ve tarihi yapıya uyumlu bir yapının ortaya çıkabilmesi projenin meşakkatini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışmada farklı yöntemler ile oluşturulmuş müze yapılarının iç mekân ve cephe tasarımlarının birbirleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The act of collecting, which started with the collection of objects that were considered interesting and valuable by specific groups in the past, developed over time and transformed into museums established under the leadership of the states and private institutions. Today, museum buildings have expanded their scope so much that they cannot be put into a certain mold with their facade and interior designs. The facade and interior fictions of museum buildings have been designed in order to best express the main theme described with the exhibited works. Within the scope of this study, various museum buildings that attract attention with their designs and themes are examined under three main titles. These titles are buildings designed to be museums, buildings converted into museums, and new museum buildings added to the museum building. The museum buildings, which were created with these three different design methods, were evaluated together with their interior designs, and their advantages and disadvantages were revealed. The fact that the buildings designed to be museums are more open to development and change in the future, with the foresights of the architects who prepared their projects, provides a great advantage to such museum buildings. In addition, the design of the interior and facade in these buildings depending on the concept to be created ensures that the museum presents more integrity compared to the buildings created by other methods. In the buildings that were later converted into museums, the restoration and use of the historical building can make the museum interior and facade design difficult. Even in some examples, the connection between the facade and the interior is disappeared. However, the fact that artifacts from history are also exhibited in a historical building constitutes a positive characteristic in terms of the integrity of the museum. Moreover, the active use of the historical building is very important in terms of both the public and the preservation of the building. The idea of creating new museum buildings that are integrated to the museum structure has both the advantages and disadvantages of the other two methods. The challenge of the project is to solve the missing functions of the historical building in the new construction area and to create a building that is compatible with the historical building. In this context, in this thesis, it is aimed to examine the relationship between the interior and facade designs of museum buildings created with different methods.