Effects of supranationalism on environmental policy resilience: An analysis of the EU emissions trading system
Uluslarüstücülüğün çevre politikası dayanıklılığına etkisi: Avrupa Birliği emisyon ticareti sistemi üzerine analiz
  1. Tez No: 815054
  2. Yazar: HUNCA SEYFETTİN BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU BOYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma projesi uluslarüstücülüğün çevre politikası gerçekleştirilebilirliği ve dayanıklılığı üzerindeki etkilerini incelemek için AB Emisyon Ticareti Sistemi'ni (ETS) analiz etmiştir. Bu doğrultuda, uluslarüstücülük ile çevre politikalarının gerçekleştirilebilirliği ve dayanıklılığı arasında doğru bir orantı olduğu öngörülmektedir. AB ETS'nin gerçekleştirilebilirliği ve dayanıklılığını artırabilecek tüm etmenleri keşfedebilmek için bu araştırmada AB içi tartışmalar, ETS ile ilgili raporlar ve ETS dizaynı incelenmiştir. Yüksek uluslarüstücülük seviyesinin ETS'yi merkezileştirdiği ve hem AB üyesi ülkeler hem de bu ülkeler içerisindeki tarafların ETS'ye uymamasını zorlaştırdığı bu tezin en temel argümanıdır. Ayrıca Komisyon ve taraflar arasındaki bilgi kanallarının Komisyon'a ETS'yi iş paydaşlarının ihtiyaçlarına daha uygun hale getirebilme şansı vermesiyle, ETS dayanıklılığın arttığı da bu tezin ikincil argümanıdır. Bu araştırma AB'nin, çok uluslu ve çok aktörlü yapısına rağmen nasıl bir ETS oluşturup bunu sürdürebildiği sorusuna çözüm bulmaya odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of supranationalism on the viability and resilience of environmental policies through an analysis of the EU Emissions Trading System (ETS). It hypothesizes that the increased level of supranationalism has a positive effect on the viability and resilience of environmental policies. This thesis examines the internal debates in the EU, ETS- related reports, and policy design choices to uncover patterns that can increase viability and resilience. The main argument is that the increased level of supranationalism caused the ETS to be more centralized and made non-compliance harder for the EU Member States as well as several Member State-internal stakeholders. This thesis also argues that the information channels between the Commission and the stakeholders increased the resilience of ETS by allowing the Commission the tailor it according to business stakeholder needs. This research focuses on the puzzle of how the EU, a multinational structure with many actors, was able to build and sustain its ETS.