Seismic reliability-based design optimization of steel structures
Çelı̇k yapıların sı̇smı̇k güvenı̇lı̇rlı̇ğe dayalı tasarım optı̇mı̇zasyonu
  1. Tez No: 815104
  2. Yazar: HAKKI DENİZ GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çelik moment çerçevelerin sismik tasarımı, belirlenen kısıtlarla uyumlu güvenli binalar elde etmek için sismik talebi yapısal kapasiteyle birleştiren karmaşık bir süreçtir. Sezgisel yaklaşım tasarımı başlatmak için bir zorunluluktur, ancak birbiriyle ilişkili tasarım parametreleri nedeniyle verimli tasarım çözümleri elde etmek için yetersizdir. Bu çalışma, çelik moment çerçevelerin sismik güvenilirliğe dayalı tasarım optimizasyonu için hesaplama açısından verimli bir algoritma sunmaktadır. Bu çalışmada tanıtılan yeni taban kesme kuvveti denklemi, doğrusal statik analiz için fiktif taban kesme kuvveti hesaplamak üzere sismik talep istatistiklerini güvenilirlik hedefiyle birleştirmektedir. Sismik talebe odaklanarak ve belirli bir güvenilirlik seviyesini karşılamayı vaat ederek, denklem güvenilirlik tabanlı tasarım optimizasyon problemini yönetmeklik esaslı deterministik tasarım optimizasyon problemine dönüştürmektedir. Farklı yüksekliklere sahip dört gerçek boyutlu moment çerçeve grubu, önerilen prosedürün yeterliliğini göstermek için hedef güvenilirlik seviyelerine göre optimize edilmiştir. Optimizasyon prosedürü yer hareketi seçimi ile başlamakta ve en az ağırlıklı yapıyı elde etmek için iterasyonlarla devam etmektedir. Optimize edilen çerçevelerin sismik güvenilirliği zaman tanım alanında analiz yöntemiyle değerlendirilmiş ve sonuçlar önerilen güvenilirlik tabanlı optimizasyon prosedürünün geçerliliğini kanıtlamıştır. Önerilen algoritma global optimum tasarımı bulmayı taahhüt etmese de, önerilen algoritmanın verimliliği ve kullanım kolaylığı, onu gerçek boyutlu yapıların tasarımıyla ilgili karar verme sürecini iyileştirmek için güçlü bir araç haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The seismic design of steel moment frames is a complex process that incorporates seismic demand with a structural capacity to attain safe buildings aligned with specified constraints. An intuitive approach is a must to initiate the design, but it is inadequate to yield efficient design solutions because of interrelated design parameters. This study presents a computationally efficient algorithm for the seismic reliability-based design optimization of steel moment frames. The new base shear force equation introduced in this study combines the seismic demand statistics with the reliability objective to calculate a fictitious base shear force for linear static analysis. By concentrating on the seismic demand and promising to meet a certain level of reliability, the equation converts the reliability-based design optimization problem to a code-based deterministic design optimization one. Four real-size moment frame groups with different heights are optimized with respect to target reliability levels to demonstrate the competence of the proposed procedure. The optimization procedure starts with the ground motion selection and continues with iterations to yield the least weight structure. The seismic reliability of the optimized frames is evaluated through response history analysis, and the results prove the legitimacy of the proposed reliability-based optimization procedure. Although the proposed algorithm does not pledge to find a global optimum design solution, the efficiency and ease of use of the proposed algorithm make it a powerful tool for improving the design-related decision-making process of real-size structures.