China's shifting position in the global climate change
Çin'in küresel iklim değişikliği konusundaki değişen pozisyonu
  1. Tez No: 815105
  2. Yazar: BURAK ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİYE MİNE EDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son yirmi yılda Çin, küresel iklim değişikliğine doğrudan katkıda bulunan aşırı miktarda karbon salınımı olan yükselen bir ekonomik güç olarak ortaya çıktı. Küresel iklim değişikliği rejimi için uluslararası rejimin bir parçası olmanın yanı sıra, ülke soruna hem yerel hem de uluslararası düzeyde çözüm bulmak için farklı bir dizi politika izledi. Bu durum, Çin'in geniş yatırım alanındaki görünümünde de açıkça ortaya çıkıyor. Ülke, fosil yakıt odaklı yatırımcıdan daha iklim dostu bir yatırımcıya doğru değişen bir eğilim gösterdi. Ayrıca, rejimin kurumsal platformlarına proaktif bir şekilde dahil oldu ve bu küresel konuda işbirliği yapmaya yönelik güçlü sinyaller verdi. Bu tez, 2005 ile 2022 arasındaki yabancı yatırımları bağlamsallaştırarak, Çin'in neden böyle bir yöne hareket etmeye ve yatırım tahsis tercihlerinde değişiklikler göstermeye karar verdiğini yanıtlamayı amaçlamaktadır. Liberal kurumsalcılık ve rejim teorisine dayalı argümanların aksine, Çin'in hamleleri, teşvik yapısı kapsamında gerçekçi düşünceler ve stratejik hesaplamalara daha iyi bağlanabilir. Bu, ekonomik kazanımlar ve itibari faydaların ikisini de içermektedir ve Çin'i göreceli kazançlarını artırmaya ve uluslararası baskıları azaltmaya yönlendirmiştir. Enerji ve ulaşım yatırımlarından uluslararası müzakerelerdeki pozisyona kadar, Çin'in teşvik yapısını nasıl işlenir hale getirdiğini göstermek için çeşitli örnekler sunulmaktadır. İklim değişikliğini bazı önemli uluslararası ilişkiler teorileriyle birleştirerek, bu tez, Çin'in iklim politikalarına ilgi temelli bir anlayış katkısı yapar ve bunları bir teşvik yapısı çerçevesinde daha geniş bir bağlama yerleştirir.
Özet (Çeviri)
Over the past two decades, China has emerged as a rising economic power with excessive amounts of carbon emissions that directly contribute to global climate change. Being a part of the international regime for global climate change regime, the country has also pursued a different set of policies to address the issue both domestically and internationally. This is also apparent in China's vast investment landscape. The country has shown shifting patterns from a fossil-oriented investor to a more climate-friendly one. Also, it has proactively engaged in the regime's institutional platforms and revealed strong signals to cooperate on this global issue. This thesis aims to answer why China decided to move in such a direction and showed shifts in its investment allocation preferences by contextualizing foreign investments between 2005 and 2022. In contrast to the arguments based on liberal institutionalism and regime theory, China's moves can be better attributed to realist considerations and strategic calculations within the scope of its incentive structure. This consists of economic gains and reputational benefits, both of which led China to increase its relative gains and reduce international pressures. From energy and transport investments to positioning in international negotiations, several cases are presented to demonstrate how China operationalizes its incentive structure. Combining climate change with some prominent international relations theories, this thesis contributes to an interest-based understanding of China's climate policies and places them into a broader context of an incentive structure framework.