Exploring free-standing street booths as workplaces
Bağımsız sokak kabinlerini iş alanları olarak keşfetmek
- Tez No: 815167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bağımsız sokak kabinlerinin çalışma alanı olarak kullanımını araştırmak ve bunların çalışan memnuniyeti ve refahı üzerindeki etkilerini incelemektir. Ek olarak, çalışma bu kabinlerin tipolojisini oluşturmayı ve bireylerin iş deneyimlerini geliştirmek için yaptıkları değişiklikleri araştırmayı amaçlamaktadır. Ankara'da Tunalı Hilmi ve Tunus caddesi ve çevrelerinde yer alan seiz taksi kabini, sekiz otopark kabini, sekiz büfe kabini ve altı güvenlik kabininden oluşan toplam 30 farklı kabin incelenmiştir. Sonuçlar, bağımsız sokak kabinlerinin işyeri olarak incelenmesinde katkıda bulunmakta ve bireylerin çalışma ortamlarındaki özel ihtiyaç ve tercihlerini göz önünde bulundurarak çalışan memnuniyetinin artması için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to explore the utilization of free-standing street booths as workplaces and examine their impact on employee satisfaction. Additionally, the study aims to create a typology of these booths and investigate the modifications and appropriations made by individuals to enhance their work experience. A diverse sample of eight taxi booths, eight carpark booths, eight buffet booths, and six security booths, totaling 30 booths situated in Tunalı Hilmi and Tunus Street, Ankara and surroundings are examined. The results contribute to the understanding of free-standing street booths as workplaces and offer valuable information to improve employee satisfaction by considering the specific needs and preferences of individuals in their work environments.