İnsan kolon kanseri CCL-233 hücrelerinde elajik asitin apopitotik ve antiproliteratif etkilerinin incelenmesi
Investigation of the apoptotic and antiproliterative effects of elajic acid in human colon cancer CCL-233 cells
  1. Tez No: 815298
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KARABAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kanser çağımızın en önemli ve en ölümcül hastalıklardan biri olarak görülmektedir. Kanser türlerinden biri olan ve kansere bağlı ölüm vakalarında ikinci sırada yer alan kolon kanseri erkekler bireylerde en yaygın ikinci, kadınlarda ise en yaygın dördüncü kanser tipidir. Elajik asit çilek, ahududu, fındık gibi meyve ve sebzelerden elde edilebilen ve insan sağlığı açısından oldukça önemli bir bitkisel fitokimyasaldır. Elajik asidin etkilerinin anlaşılması için CCL-233 hücrelerine farklı dozlarda elajik asit uygulanmıştır. Proliferasyon deneyi, PARP (Poli (ADP-Riboz) Polimeraz) ve VEGF (Vascular Endotelyal Büyüme Faktörü) analizleri yapılarak elajik asidin etkileri sonuçlandırılmıştır. Yapılan proliferasyon çalışmasında CCL-233 hücrelerine 5, 10, 25, 50 ve 100 mikromolar konsantrasyonlarında elajik asit uygulanmıştır. Konsantrasyonun artması sonucunda hücrelerin ölümü gözlemlenmiştir. Yarı öldürücü doz (LD50) 40 mikromolar olarak tayin edilmiştir. PARP analizi için 20, 40 ve 80 mikromolar elajik asit uygulanmış ve PARP analizin sonuçları doğrultusunda elajik asit uygulamasının PARP değerlerinin azalmasına neden olduğu gözlemlenmiştir. VEGF analizi için 20, 40 ve 80 mikromolar elajik asit uygulanmış ve VEGF analizinin sonuçları doğrultusunda elajik asit uygulamasının VEGF değerlerininin azalmasına neden olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında elajik asidin PARP değerlerinde azalmaya neden olarak hücreyi apoptoza soktuğu düşünülmektedir. VEGF değerlerinde azalma sonucu elajik asidin anjiyogenezi yavaşlattığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is seen as one of the most important and deadly diseases of our time. Colon cancer, which is one of the cancer types and ranks second in cancer-related deaths, is the second most common cancer type in men and the fourth most common cancer type in women. Ellagic acid is a plant phytochemical that can be obtained from fruits and vegetables. The effects of ellagic acid on CCL-233 cells were concluded by performing proliferation assay, PARP (Poly (ADP-Ribose) Polymerase) and VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) analyses. In the proliferation study, ellagic acid was applied to CCL-233 cells at concentrations of 5, 10, 25, 50 and 100 micromolar. As the concentration increased, cell death was observed. The semi-lethal dose (LD50) was determined to be 40 micromolar. For PARP and VEGF analysis, 20, 40 and 80 micromolar ellagic acid were applied and in line. With the results of PARP analysis, it was observed that ellagic acid application caused a decrease in PARP values. With the results of VEGF analysis, it was observed that ellagic acid application caused a decrease in VEGF values in line with the results of VEGF analysis. Considering the results obtained, it is thought that ellagic acid causes a decrease in PARP values and puts the cell into apoptosis. It is thought that ellagic acid slows down angiogenesis as a result of the decrease in VEGF values.