Dış ticarette risk yönetimi kapsamında Incoterms 2020: FOB'a ilişkin inceleme ve değerlendirme
Incoterms 2020 within the scope of risk management in foreign trade: Review and evaluation on FOB
  1. Tez No: 815299
  2. Yazar: NEVRİYE BİLİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ticari terimlerin tanımlanması ve kullanıcılar arasındaki yorum farklılıklarını önlemek amacıyla Uluslararası Ticaret Odası tarafından oluşturulan Incoterms, bir dizi uluslararası standartlar belirleyen sözleşme ve satış türüdür. Incoterms, kullanıcıların ihtiyaçlarına yön vermek için periyodik olarak sürekli değişime uğramış, en son değişimini ise 2020 yılında 703 E sayılı broşürü ile gerçekleştirmiştir. Bu tez çalışmasında dış ticaret faaliyetinde bulunan firmaların ticari işlemler sırasında karşılaşabilecekleri olası riskler ve bu risklerin bertaraf edilmesi ve/veya risklerin minimize edilmesi için ne tür önlemlerin alınması gerektiği risk yönetimi yaklaşımı kapsamında ele alınarak çözüm önerisinde bulunulacaktır. Türkiye ve dünya uygulamalarında söz konusu kuralların güncel versiyonu olan Incoterms 2020 klozunda yer alan FOB/Free on Board'ı esas alarak 11 teslim şekline ilişkin değişiklikleri, katılımcıların hak ve sorumluluklarını ve uygulamada karşılaşılan sorunların farklı boyutlarıyla ele alınması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Incoterms, created by the International Chamber of Commerce to define commercial terms and prevent interpretation differences among users, are a set of international standards that govern contracts and sales in international trade. Incoterms have undergone continuous changes over time to meet the needs of users, with the latest revision being made in 2020 through the publication of brochure 703E. This thesis aims to address the potential risks that companies engaged in international trade may encounter during commercial transactions and provide recommendations for mitigating or minimizing these risks within the framework of risk management. Specifically, it focuses on the changes regarding 11 delivery terms based on FOB/Free on Board, which is a part of the updated version, Incoterms 2020, and aims to explore the participants' rights and responsibilities as well as the various dimensions of issues encountered in practice in Turkey and global applications.