Uluslararası tedarik zinciri yönetiminin dış ticarete etkisi: Türkiye-Çin örneği
The effect of international supply chain management on foreign trade: The case of Turkey-China
- Tez No: 815300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Uluslararası ticaret, binlerce yıldır ülkeler arası hatta kıtalar arası, ülkelerin ihtiyaçları doğrultusunda doğan bir faaliyettir. Birbirlerinden üstün oldukları ürünler, teknoloji ve coğrafya bazında başlarda takas yoluyla başlayan dış ticaret sistemi günümüz dünyasında ülkelerin ekonomilerini etkileyen en büyük unsur haline gelmiştir. Ülkeler, ithalat ve ihracat yaparak kendilerinde eksik olan ürünleri tamamlama, üretim yapma ve bu üretilen ürünleri dünya çapında tedarikçileriyle buluşturmaktadır. Her ülke hammadde açısından birbirinden farklılıklar göstermekle birlikte kaynakların da sınırlı olması şirketler arasında rekabetçi bir ortam yaratmıştır. Uluslararası şirketler bünyelerinde tedarik zincir yönetimi açısından fiziksel bir ağ kurarak günümüzde görülen ağır rekabetçi koşullar nedeniyle de uluslararası çalışan işletmelerde tedarik zinciri yönetimi ciddi bir yere ve öneme sahip olmuştur. Tedarik zinciri; üretimden son kullanıcıya kadar olan süreci kapsamakla beraber işletmelerin müşterilerini, ürünlerini, tanımaları ve doğru yerde doğru zamanda politikalarıyla son kullanıcıyı zamanında buluşturmaları tedarik zinciri yönetimi kapsamında ciddi önem teşkil etmektedir. Küresel tedarik zincirinde Çin bir dünya lideri haline gelmiştir. Dünya üzerinde en büyük üretim kapasitesine sahip olan Çin, birçok ülkenin ithalat sıralamalarında başlarda yer almaktadır. Bunun sebeplerinden en önemlisi, düşük maliyetlerle, geniş ürün yelpazesine sahip olmasıdır. Diğer ülkeler gibi Çin, Türkiye için de en büyük dış ticaret kaynağıdır. Türkiye, doğal kaynaklar bakımından zengin ve jeopolitik olarak avantajlı bir ülke olmasına rağmen, üretimlerinde kullandığı ara malların çoğunu ithal etmek zorunda olduğu için dış kaynaklara bağımlılığı fazladır. Bu nedenle; Türkiye'nin Çin ile olan dış ticareti, Türkiye'nin küreselleşme sürecinde gelişmesi açısından Çin'in önemli konuma sahip ülkelerden bir tanesi konumuna getirmektedir.
Özet (Çeviri)
International trade is an activity that has been born in line with the needs of countries, between countries and even between continents, for thousands of years. The foreign trade system, which initially started through barter on the basis of products, technology and geography that they are superior to each other, has become the biggest factor affecting the economies of countries in today's world. By importing and exporting, countries complete the missing products, make production and bring these manufactured products together with their suppliers around the world. Although each country differs from each other in terms of raw materials, limited resources have created a competitive environment among companies. By establishing a physical network in terms of supply chain management within international companies, supply chain management has a serious place and importance in international businesses due to the severe competitive conditions seen today. Supply chain; Although it covers the process from production to the end user, it is of great importance within the scope of supply chain management that businesses get to know their customers, their products, and meet the end user on time with their policies at the right place at the right time. In the global supply chain, China has become a world leader. Having the largest production capacity in the world, China is at the top of the import rankings of many countries. The most important reason for this is that it has a wide product range with low costs. Like other countries, China is the biggest source of foreign trade for Türkiye. Although Turkey is a country rich in natural resources and geopolitically advantageous, it is highly dependent on foreign resources as it has to import most of the intermediate goods it uses in its production. Because; Turkey's foreign trade with China makes China one of the countries with an important position in terms of Turkey's development in the globalization process.